Skaner kołyskowy, skaner płaski, aparat cyfrowy, stół do fotografii, cyfrowe urządzenie wielofunkcyjne, zestawy komputerowe oraz specjalistyczne oprogramowanie do obróbki zdigitalizowanych materiałów - to wyposażenie nowo utworzonej pracowni digitalizacji. Jest ona miejscem cyfrowej obróbki dokumentów tekstowych o wartości historycznej.
- Skanujemy m.in. teksty wydane do 1800 roku - tzw. stare druki, wybrane i zachowane w Książnicy Podlaskiej egzemplarze z prywatnej biblioteki Elizy Orzeszkowej, wartościowe regionalia z XIX wieku i 20-lecia międzywojennego - czasopisma związane z Białymstokiem i Podlaskiem, jednodniówki oraz zbiory specjalne - plakaty, ulotki, fotografie - powiedziała Ewa Kołomecka, zastępca dyrektora Książnicy Podlaskiej.
85% zdigitalizowanych dokumentów będzie dostępnych w internetowej Podlaskiej Bibliotece Cyfrowej.
Pierwszy etap projektu prowadzony będzie do sierpnia 2012 roku. Książnica Podlaska planuje rozwijanie projektu na kolejne lata. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura + Priorytet Digitalizacja z udziałem środków z budżetu województwa podlaskiego oraz środków własnych Książnicy Podlaskiej.