Książka kucharska, inteligentna mapa i blog. Ciekawe projekty z regionu

2017.06.26 19:09
15 lokalnych projektów zostanie zrealizowanych w ramach Podlaskiego Pomostu Kultury. Do ośrodków w naszym województwie trafi łącznie 120 tys. zł.
Książka kucharska, inteligentna mapa i blog. Ciekawe projekty z regionu
Fot: materiały WOAK-u

Będzie to kolejny etap działań - po szkoleniach i warsztatach dla animatorów, instruktorów i nauczycieli - w ramach projektu, który WOAK realizuje w oparciu o program "Bardzo Młoda Kultura", prowadzony przez Narodowe Centrum Kultury. Dzięki niemu i intencji zachęcenia dzieci i młodzieży do aktywnego uczestnictwa w kulturze, realizowane będą różne pomysły zgłoszone przez lokalnych liderów i animatorów.

Kilkadziesiąt pomysłów z województwa

W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 50 projektów. Każdy z nich został oceniony przez ekspertów zewnętrznych oraz przedstawicieli WOAK-u. Przy ocenie projektów ważne było: dostosowanie planowanych działań do lokalnych potrzeb, atrakcyjność działań, ich oryginalność, multimedialność, innowacyjność, wykorzystanie lokalnego potencjału i zaangażowanie lokalnej społeczności. Jury brało również pod uwagę, czy dany projekt jest odpowiedzią na wyniki diagnozy potrzeb kulturalnych, którą WOAK przeprowadził wspólnie z Fundacją SocLab i czy zakłada współpracę środowisk oświaty i kultury.

Ostatecznie dofinansowano 15 najciekawszych projektów. Ich autorzy otrzymali na realizacje swoich pomysłów od 6 do 12 tys. zł. Przyznane dotacje dają realną szansę na wdrożenie różnych pomysłów, na które animatorom czy nauczycielom zwykle brakuje pieniędzy.

- Narzędzi, które wspierają kulturę lokalną nie jest zbyt wiele - podkreśla wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno. - Zatem każde takie działanie jak projekt Podlaskiego Pomostu Kultury jest pożądane i jest dobrym pomysłem, bo z takiego wsparcia mogą korzystać mieszkańcy nawet z najdalszych zakątków naszego regionu.

Od bloga po książkę kucharską

Podobnie jak w roku ubiegłym, projekty są bardzo różne - od warsztatów plastycznych, teatralnych, kulinarnych, po publikacje, blogi i gry połączone z odkrywaniem lokalnej historii i rejestrowaniem wspomnień mieszkańców. I tak np. w Michałowie powstanie inteligentna mapa turystyczna gminy, w Jaświłach napiszą bloga, a w Rajgrodzie książkę kucharską.

Większość projektów ma charakter interdyscyplinarny, łączy wiele różnych działań. Każdy zakłada współpracę środowisk oświaty i kultury. Wiele realizować będzie działania mające wymiar międzypokoleniowy, integrujące dzieci i młodzież z rodzicami oraz seniorami.

- Projekty będą realizowane już w lipcu, co jest ważne jeżeli chodzi o lokalną społeczność, a zwłaszcza dzieci i młodzież, która korzystając z czasu wolnego będzie mogła uczestniczyć w ciekawych inicjatywach - mówi dyrektor WOAK-u Cezary Mielko.

Każdy z koordynatorów dostanie, wzorem roku ubiegłego, swojego opiekuna - instruktora z WOAK-u, który pomoże, podpowie, dopilnuje i będzie w stałym kontakcie z animatorem realizującym projekt. Każdy uzyska odpowiednią pomoc w zakresie rekrutacji uczestników, organizacji zajęć i warsztatów dla dzieci i młodzieży, pozyskiwania partnerów, promocji wydarzeń, przygotowania spotkań, zakupu materiałów niezbędnych do realizacji wydarzeń, a przede wszystkim prowadzenia wymaganej dokumentacji potrzebnej do rozliczenia projektu.

Wiadomo już też, że w przyszłym roku, w ramach Podlaskiego Pomostu Kultury, również zostaną przyznane pieniądze na lokalne działania.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1103 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39