Krzysztof Zanussi odwiedzi Białystok

2020.07.10 07:55
Film "Z dalekiego kraju" będzie można obejrzeć podczas najbliższej Podlaskiej Akademii Kultury. W planach jest spotkanie z reżyserem filmu Krzysztofem Zanussim.
Krzysztof Zanussi odwiedzi Białystok
Fot: BOK
Krzysztof Zanussi

Z punktu widzenia sztuki filmowej "Z dalekiego kraju" był utworem niemal niewykonalnym. Od czasu, kiedy Jan Paweł II stał się jednym z najpopularniejszych ludzi świata, wielu reżyserów chciało nakręcić o nim film. Nikt jednak nie wiedział, jak się do tego zabrać. Jak zrealizować utwór taktowny, rzetelny, a przy tym kasowy? Jak oceniać człowieka, który wciąż jeszcze żyje i działa, by nie narazić się na śmieszność? Krzysztof Zanussi podążył ścieżką wytyczoną przez Andrieja Tarkowskiego w jego słynnym "Andrieju Rublowie". Biograficzna opowieść o wybitnym człowieku stała się pretekstem do nakreślenia epickiej panoramy losów narodu od lat dwudziestych do osiemdziesiątych bieżącego stulecia. Przyszły Jan Paweł II pojawił się w niej ledwie kilkakrotnie. Kamera ujmowała grającego go aktora w dalekich planach lub odwróconego. Jedynie we fragmentach dokumentalnych widz miał okazję ujrzeć Ojca Świętego w całej okazałości.

"Z dalekiego kraju" jest filmem, który nie poddaje się gatunkowemu zaszufladkowaniu. Kontrapunktowa narracja nadaje mu epicki rozmach, wstawki kronikarskie zbliżają do dokumentu, stale obecna "w tle" osoba przyszłego papieża każe myśleć o niekonwencjonalnej biografii. Z tego osobliwego stylistycznego kolażu wyłania się wszakże myśl przewodnia reżysera: ukazać specyfikę i dzieje Polski, jako - wedle słów Mrożka - "kraju, leżącego na wschód od Zachodu i na zachód od Wschodu". Obszaru o powikłanej historii, zamieszkanego przez ludzi, targanych różnymi namiętnościami, hołdujących raz złu, raz dobru. Fakty i konkluzje zawarte w filmie Zanussiego były i są dla Polaków oczywistością, dla ludzi Zachodu zaś często stanowiły odkrycie.

W warstwie fabularnej "Z dalekiego kraju" jest opowieścią o losach przedstawicieli różnych grup społecznych, z którymi stykał się Karol Wojtyła. Są tu więc chłopi, robotnicy, inteligenci, artyści, klerycy i księża. Akcja filmu zaczyna się w momencie, kiedy mały Karol uczestniczy w uroczystościach Drogi krzyżowej. Nabożeństwo wyciska trwały ślad na psychice wrażliwego chłopca. Staje się także emocjonalnym fundamentem jego przyszłych życiowych wyborów. Także tych podczas okupacji, kiedy ulega fascynacji światem ducha, początkowo za pośrednictwem literatury, a zwłaszcza teatru. Pisze wiersze, dramaty, próbuje sił jako reżyser i aktor. Wkrótce postanawia zrobić krok dalej. Wstępuje na ścieżkę kapłańską.

Pokaz filmu zaplanowany jest w niedzielę (12.07) o godz. 15.00 w kinie Forum. Gościem pokazu będzie Krzysztof Zanussi.

Zobacz też: "Z dalekiego kraju" + spotkanie z reż. Krzysztofem Zanussim

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1662 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39