Termin promocji: 2019-04-23 - 2029-04-23
Kredyt na budowę domu to najbardziej rozbudowany i zarazem skomplikowany rodzaj kredytu hipotecznego.
Spowodowane jest to faktem, że środki z kredytu przeznaczone są na nieruchomość, której jeszcze nie ma... bank widzi jedynie jej projekt (rzuty, przekroje, elewacje itp.), a zabezpieczeniem kredytu do momentu wybudowania domu jest w zasadzie działka (rozpoczęta i niedokończona budowa nie ma dla banku większej wartości).
Sam
proces ubiegania się o kredyt na budowę domu jest nieco bardziej skomplikowany od procesu przy kredycie na zakup nieruchomości. Można go podzielić na etapy:
1. Najpierw działka
Abyśmy w ogóle mogli myśleć o budowie musimy posiadać działkę... nieistotny jest sposób jej nabycia (zakup, spadek czy darowizna). Istotny jest zaś brak jakichkolwiek jej obciążeń, jej rodzaj i powierzchnia tj. do momentu wybudowania domu zabezpieczeniem kredytu na budowę będzie sama działka i banki najbardziej preferują działki budowlane lub też rolne z warunkami zabudowy o powierzchni do 3000m2 (na działkach rolnych o powierzchni powyżej 3000m2 w związku z ustawa o obrocie ziemią rolną banki nie chcą się zabezpieczać i czasem potrzebna jest inna nieruchomość, która może być zabezpieczeniem kredytu).
2. Dokumentacja
Jeśli mamy już działkę czas skompletować wszystkie wymagane przez bank dokumenty (minimum to projekt budowlany, projekt zagospodarowania działki i pozwolenie na budowę). Bez tych dokumentów żaden bank nie będzie chciał rozpatrywać i analizować naszego wniosku kredytowego na budowę domu.
3. Kosztorys budowlany
Kosztorys budowlany to bardzo ważny dokument w całym procesie ubiegania się o kredyt na budowę domu. To właśnie w kosztorysie określamy dokładne koszty poszczególnych etapów budowy... od niego zależy też całkowity koszt budowy i wysokość wkładu własnego (zaangażowanego lub tego do zaangażowania).
Co ważne kosztorys musi być przygotowany na druku bankowym, na warunkach akceptowanych przez bank i zazwyczaj ma niewiele wspólnego z kosztorysem tworzonym przez projektanta, kierownika budowy czy tez ekipę budowlaną.
Kosztorys budowlany, który sam policzy Ci koszty budowy poszczególnych etapów możesz pobrać
tutaj
4. Wniosek, analiza, umowa kredytowa i wypłata kredytu
Kolejny etap to porównanie ofert poszczególnych banków, wybranie najlepszych z nich (warto jest złożyć wnioski kredytowe do kilku banków - zwiększa się prawdopodobieństwo dostania decyzji pozytywnej oraz szansa na negocjacje z bankami) i złożenie do nich wniosków.
Jeśli po analizie dostarczonych dokumentów bank wyda decyzję pozytywną trzeba będzie z wybranym bankiem podpisać umowę kredytową, zabezpieczyć bank wpisem hipoteki do KW (komplet dokumentów pozwalających wpisać hipotekę powinien być wydany przez bank przy podpisaniu umowy kredytowej), a często również ubezpieczyć nieruchomość w budowie od ognie powodzi i innych zdarzeń losowych (wszystkie warunki uruchomienia kredytu zawarte są zarówno w decyzji jak i umowie kredytowej). Zanim bank wypłaci nam środki na budowę zazwyczaj trzeba zaangażować środki własne i rozliczyć ich zaangażowanie. Sposoby na to są 2: faktury (dużo bardziej uciążliwy dla kredytobiorcy - kompletowanie faktur na 100% wartości wydanych środków powoduje, że jest wybierany praktycznie tylko wtedy gdy inwestycja jest realizowana od początku do końca przez wyspecjalizowaną firmę tzw. inwestora zastępczego) lub zdjęcia i kosztorys powykonawczy (zdecydowanie bardziej popularne przy budowie tzw. systemem gospodarczym).
UWAGA! To w jaki sposób dany bank rozlicza wypłacone transze musisz ustalić zanim złożysz wniosek o kredyt na budowę domu! Później nie da się tego zmienić!
Więcej o
kredycie na budowę znajdziesz tutaj
https://www.osobistydoradca.com.pl/kredyt-na-budowę-domu-krok-po-kroku
Jeśli nie wiesz od czego zacząć, nie wiesz jak przygotować kosztorys, który będzie zaakceptowany przez bank, chcesz porównać oferty i wymagania poszczególnych banków lub poznać swoją zdolność kredytową umów się na
BEZPŁATNE spotkanie z Ekspertem Finansowym
zadzwoń pod nr
608-226-057
napisz email m.bancarewicz@osobistydoradca.com.pl
lub
wypełnij formularz kontaktowy tutaj