Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa poszerzona została o kolejną kategorię. Chodzi o "Miejsce niebezpiecznej działalności rozrywkowej". Nowy wariant pozwala na zaznaczenie na KMZB zagrożeń w lokalach rozrywkowych, w tym w escape room-ach czy parkach linowych.
Każdy, kto zauważy zagrożenie w lokalu rozrywkowym, może je zgłosić. Aby dokonać zgłoszenia, wystarczy kliknąć na właściwą kategorię i wypełnić pole z opisem zagrożenia. Informacja ta trafi następnie do policjantów, którzy dokonają jej weryfikacji.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa służy do zgłaszania nieakceptowanych społecznie zjawisk. Funkcjonariusze sprawdzają wskazane miejsca i reagują na łamanie prawa. Jest to również narzędzie do komunikowania się z dzielnicowym, do którego - jako do tzw. policjanta pierwszego kontaktu - spływa taka informacja. Jednak trzeba mieć świadomość, że nie jest to platforma, która powoduje natychmiastową interwencję policji – do tego wciąż służy numer alarmowy 112.
Jednocześnie podlascy policjanci wskazują, że w 2018 roku mieszkańcy naszego województwa nanieśli - na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa - dokładnie 63 849 zgłoszeń, z czego potwierdzono ich dość sporo, bo aż 39 934. Najwięcej powiadomień funkcjonariusze odnotowali w kategoriach: spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (29%) oraz przekraczanie dozwolonej prędkości (27%).
Tym samym mundurowi podkreślają, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - na Podlasiu - stała się narzędziem coraz aktywniej wykorzystywanym przez mieszkańców jako skuteczna forma komunikacji i dbania o bezpieczeństwo jako o dobro wspólne. Dzięki temu narzędziu oraz zaangażowaniu Podlasian również policjanci mają szansę na zwiększenie efektywności w swojej codziennej służbie.
dorota.marianska@bialystokonline.pl