Kosmiczny Kolektor w Ogrodzie Branickich. Czerwony lew przed Domem Partii

2011.08.02 00:00
"Kolektor" Jakuba Szczęsnego i "Czerwony lew" Joanny Rajkowskiej to pierwsze z ośmiu instalacji, które pojawiają się w przestrzeni miasta podczas największej w tym roku, międzynarodowej wystawy "Podróż na Wschód", realizowanej w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.
Kosmiczny Kolektor w Ogrodzie Branickich. Czerwony lew przed Domem Partii
Fot: Magdalena Gorbacz
"Kolektor" znajduje się w miejscu osuszonej fontanny na terenie Ogrodu Branickich

Spotkanie trzeciego stopnia ze sztuką

- To fortepian czy kosmiczne UFO? - zastanawiają się przypadkowi przechodnie patrząc na "Kolektor". Instalację Jakuba Szczęsnego można zobaczyć wchodząc do Ogrodu Branickich za pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, w miejscu osuszonej fontanny. Bryła kształtem przypomina instrument lub pojazd z innej planety. Zainteresowani bliższym poznaniem, mogą zobaczyć pracę także od środka. We wnętrzu "Kolektora" pojawiają się bowiem taśmowo, oryginalne obrazy z kolekcji Galerii Arsenał. Zmieniają się co 30 sekund, a widz uczestniczy w projekcji sam na sam ze sztuką. Tytuły oraz nazwiska artystów zostały celowo pominięte.

- Sztuka współczesna jest przedmiotem obrotu w coraz większym stopniu opierającym się na promocji autora dzieła rozumianego jako marka oferująca określony produkt. Merytoryczna jakość dzieła, jako coś relatywnego i łatwo poddawanego intuicyjnej ewaluacji staje się kwestią drugoplanową wobec gwarancji możliwej do uzyskania ceny związanej z nazwiskiem i wizerunkiem twórcy - powiedział Jakub Szczęsny, twórca instalacji. - "Kolektor" jest zatem próbą przywrócenia przedrenesansowej sytuacji, w której autor tracił na znaczeniu, zostawiając swoje dzieła ocenie odbiorców, a także artystyczną refleksją nad sposobami i mechanizmami pokazywania sztuki - dodał artysta.

Instalację można zobaczyć codziennie do końca września, w godzinach otwarcia Ogrodu Branickich dla zwiedzających.

Król zwierząt przed UwB

Z kartonu, farby i futra Joanna Rajkowska stworzy Czerwonego lwa, który będzie bronił wejścia do obecnego budynku Uniwersytetu w Białymstoku, dawniejszego Domu Partii. Instalacja artystki jest nawiązaniem do nigdy nie zrealizowanego pomysłu umieszczenia dwóch rzeźb lwów pilnujących wejścia do siedziby KW PZPR.

- Być może, nie miał to być burżuazyjny lew witający członków partii socjalistycznej, a lew rewolucji, a może Lew Trocki? Tak czy inaczej, w zamyśle architekta miał być częścią zespołu architektonicznego zaprojektowanego na siedzibę władz - opowiada Joanna Rajkowska. - Stawiam pytanie, czy białostoczanie wolą żywego, dumnego lwa czy lwa martwego, który jeszcze krwawi? Jaka jest białostocka pamięć dotycząca czasu i wydarzeń, które symbolizuje czerwony lew? - dodaje.

Co więcej, Rajkowska jest pomysłodawczynią kilku odrzuconych przez Radę Miejską propozycji realizacji na terenie miasta np. kameralnego kina Dżigi Wiertowa czy przywrócenia Placu Uniwersyteckiego studentom i mieszkańcom miasta. Instalacja "Czerwony lew" to wstęp do debaty w jaki sposób traktujemy historię. Dlaczego przeszłość i jej materialne ślady próbujemy zatuszować? Dyskusja z artystką odbędzie się w październiku w Galerii Arsenał. Tymczasem we środę. 3 sierpnia o godz. 12 zostanie odsłonięty "Czerwony lew".

Więcej o wystawie "Podróż na Wschód" na stronie Galerii Arsenał i profilu na Facebooku.

MAG

1808 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39