Kooperacja gazu i mleka. Dwie podlaskie firmy nawiązały współpracę

2016.08.01 15:34
Stacja LNG spółki Barter zasili kotłownię mleczarni w Kolnie.
Kooperacja gazu i mleka. Dwie podlaskie firmy nawiązały współpracę
Fot: materiał prasowy

Białostocki Barter uruchomił kolejną stację regazyfikacji skroplonego gazu LNG. Obiekt w Kolnie zasili nową kotłownię i będzie wykorzystywany do celów technologicznych w Zakładzie Produkcji Mleczarskiej Mlekpol.

Stacja LNG okazała się najlepszym rozwiązaniem dla Zakładu Mleczarskiego SM Mlekpol w Kolnie, zlokalizowanego na terenie pozbawionym dostępu do sieci gazowej. Jej wydajność pozwala na zaspokojenie maksymalnego zapotrzebowania o wielkości 800 m3 na godzinę i na magazynowanie 120 m3 gazu ziemnego, co zabezpiecza zakład na siedem dni ciągłej pracy.

Znajdująca się w trakcie gruntownej modernizacji serownia potrzebowała źródła zasilania m.in. dla nowej kotłowni, wyposażonej w dwa kotły na pięć ton pary każdy, a także do procesów technologicznych.

- Do tej pory wykorzystywaliśmy starą, ponad 40-letnią kotłownię na miał węglowy, którą postanowiliśmy zastąpić nową i bardziej ekologiczną, m.in. ze względu na unijne przepisy dotyczące ograniczenia emisji CO2 – informuje Mirosław Borawski, dyrektor produkcji mleczarskiej zakładu w Kolnie. – Zdecydowaliśmy się na działanie z firmą Barter SA, dzięki czemu w ciągu kilku tygodni zyskaliśmy dostęp do niezależnego źródła energii cieplnej, z możliwością jego magazynowania.

Barter SA planuje dalsze inwestycje w stacje LNG w branży mleczarskiej, mięsnej, a także hotelarskiej.

- Zainteresowanie błękitnym paliwem ze strony przedsiębiorstw produkcyjnych rośnie m.in. ze względu na obowiązek ograniczenia do 2021 r. emisji dwutlenku węgla, wynikający z unijnej dyrektywy - mówi Bogdan Rogaski, prezes Barter SA.

Potencjalnymi odbiorcami tego medium są średni i duzi klienci przemysłowi, wykorzystujący go do celów technologicznych, ale także odbiorcy indywidualni, którzy nie mają dostępu do systemu przesyłowego gazu ziemnego. Skroplony gaz ziemny dostarczany jest do stacji regazyfikacji specjalnymi cysternami kriogenicznymi.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1711 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39