Problem plagiatów jest w szkołach średnich i gimnazjach dość powszechny. Wielu uczniów, zamiast samodzielnie napisać pracę, wolało przynieść nauczycielowi gotowca, np. ściągniętego z jakiejś strony internetowej.
Z systemu antyplagiatowego będą mogły korzystać placówki, które wdrożyły platformę Synergia firmy Librus. Dostęp do programu będzie dla szkół darmowy. Dzięki niemu nauczyciele będą mogli sprawdzać, czy prace domowe i wypracowania uczniów zostały przez nich napisane samodzielnie. System Plagiat.pl będzie porównywał prace młodzieży z tekstami, które zostały umieszczone w: bazach internetowych oraz w wewnętrznych bazach szkół i ogólnopolskiej bazie zadań domowych. Niektórzy próbują przechytrzyć nauczyciela, sklejając np. wypracowanie z kilku innych znalezionych w sieci. Program także to wykryje.
- To wyjątkowy projekt, dzięki któremu już w szkołach średnich uczniowie będą mogli przygotować się do uczelnianych standardów. Sprawdzanie prac studentów w programach antyplagiatowych jest ustawowym obowiązkiem, więc wprowadzenie takich norm na wcześniejszych etapach edukacji może przyczynić się tylko do poprawy jakości kształcenia, a to jest nadrzędny cel projektu - informuje dr Sebastan Kawczyński, prezes Plagiat.pl
Twórcy programu są przekonani, że zbuduje on w uczniach poczucie, że kopiowanie cudzych treści jest nieuczciwe i powinno wiązać się z konsekwencjami. Ma też zachęcić do samodzielnej pracy.
justyna.f@bialystokonline.pl