Temat Puszczy Białowieskiej pojawił się podczas trwającej właśnie w Krakowie sesji komitetu UNESCO. Stanowisko organizacji jest jasne. Po pierwsze, Polska ma natychmiast przestać prowadzić wycinkę w najstarszych, ponadstuletnich częściach lasu. Po drugie, do Białowieży wybierze się misja ekspertów organizacji, by ocenić skutki ostatnich działań, na jakie pozwolił resort środowiska i zdecydować, czy Puszcza Białowieska nie powinna być wpisana na Listę Dziedzictwa Zagrożonego UNESCO. Wreszcie, po trzecie, do grudnia 2018 roku ma powstać raport o stanie Puszczy.
Przedstawiciele resortu środowiska, którzy od miesięcy przekonywali, że wycinka drzew jest jedynym sposobem na walkę z kornikiem zapowiedzieli, iż zastosują się do zaleceń UNESCO. Stanowisko resortu, który bronił decyzji o wycince poparły jedynie Kazachstan i Azerbejdżan.
Ekolodzy w mediach społecznościowych piszą wprost, że to zwycięstwo obrońców Puszczy Białowieskiej.
- Yesss!!! Yes!!! Wygraliśmy!!! - napisał mieszkający w Puszczy Adam Wajrak.
Podobne wpisy pojawiają się na stronach Greenpeace: - UNESCO za mocną ochroną Puszczy Białowieskiej przed wycinką! Zwycięstwo Puszczy i Obrońców Puszczy. Dziękujemy!
Puszcza Białowieska jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym znajdującym się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
anna.d@bialystokonline.pl