Koniec programu, który cieszył się zainteresowaniem Podlasian. In vitro z własnej kieszeni

2016.07.01 08:02
Po 3 latach kończy się rządowy program refundacji leczenia in vitro. Pary zmagające się z problemem niepłodności będą musiały finansować je z własnych środków.
Koniec programu, który cieszył się zainteresowaniem Podlasian. In vitro z własnej kieszeni
Fot: pixabay.com

Koniec finansowania leczenia

Program, który się właśnie zakończył, wprowadził rząd PO-PSL w lipcu 2013 r. Pary, które miały udokumentowane nieskuteczne leczenie niepłodności przez co najmniej rok, mogły bezpłatnie skorzystać z trzech prób mechanizmu wspomaganego rozrodu.

W październiku ubiegłego roku Ewa Kopacz zapowiadała, że program zostanie rozszerzony i będzie kontynuowany w kolejnych latach. Ówczesny minister zdrowia Marian Zembala przedłużył inicjatywę do 2019 r. Jednak ostatecznie obecny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podjął decyzję unieważniającą kolejną edycję programu.

- Niepłodność to problem, który, jak się szacuje, dotyka około 15% par. Dla wielu z nich zapłodnienie pozaustrojowe to jedyna szansa na poczęcie dziecka. Stąd program rządowej refundacji in vitro cieszył się dużym zainteresowaniem Polaków zmagających się z niepłodnością. Tylko w naszej klinice uczestniczyło w nim ponad 1100 par. Dotychczas urodziło się 307 dzieci - mówi dr n. med. Grzegorz Mrugacz, dyrektor medyczny Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa "Bocian".

Jednak z tego, co ustaliła Polska Agencja Prasowa, wynika, że pary, które mają zamrożone zarodki utworzone w ramach programu, nadal będą miały prawo do bezpłatnego transferu. Resort zdrowia przyznał, że wizyty lekarskie i procedury przygotowujące do transferu mogą być odpłatne. Osoby, które nie zdążyły skorzystać z rządowego programu in vitro, mogą mieć nadzieję na dofinansowanie tej metody leczenia przez nieliczne samorządy.

Podlasianie chcą in vitro

Okazuje się, że 83% osób z województw podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego jest zdania, że niepłodne pary powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro. Natomiast 76% osób deklaruje, że sami zdecydowaliby się na leczenie in vitro, gdyby była to jedyna metoda umożliwiająca posiadanie dziecka.

Według 82% osób pochodzących ze wspomnianych regionów brak refundacji in vitro ze strony państwa uniemożliwi wielu niepłodnym parom posiadanie biologicznego dziecka, szczególnie tym niezamożnym.

Powyższe dane to wnioski, które pojawiają się w badaniu IQS zrealizowanym w połowie czerwca na zlecenie Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa "Bocian". W tej sprawie wypowiedziało się 800 osób w wieku 18-50 lat.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1916 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39