Kongo, Tanganika i Amazonka - już niebawem w Białymstoku

2016.02.29 07:55
Niebawem Uniwersytet w Białymstoku nabierze nowego oblicza. A wszystko dzięki pracownikom Instytutu Biologii.
Kongo, Tanganika i Amazonka - już niebawem w Białymstoku
Fot: UwB
Pracownicy UwB tworzą niezwykłe biotopy z pięciu kontynentów

Pracownicy Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku chcą stworzyć akwaria z charakterystycznymi dla różnych stron świata roślinami i zwierzętami. Mogą liczyć na wsparcie pasjonatów z lokalnego forum akwarystycznego.

Jak informują realizatorzy tego projektu, niezwykłe akwaria mają być będą częścią ogromnej, wielopoziomowej konstrukcji, jaka znajduje się w Instytucie Biologii UwB. Akwaria, które zostały zainstalowane na uczelni, mają pojemność nawet 500 litrów.

- Dziewiętnaście z nich przeznaczyliśmy na okna kwiatowe z roślinnością o ciekawych przystosowaniach do różnych warunków środowiskowych. Większość jest już zagospodarowana. Na akwarystycznej ścianie są trzy zbiorniki ziemnowodne, dwa akwaria z płazami żyjącymi w środowisku wodnym, jedno akwarium dla żółwi ziemnowodnych. Ciekawostką jest tu zbiornik z poskoczkami mułowymi – rybami, które większość doby spędzają na lądzie – opowiada mgr Anna Koszewnik z Instytutu Biologii UwB.

Biolodzy mają zamiar stworzyć teraz akwaria biotopowe. Różnią się od innych tym, że swoim wystrojem mają przypominać naturalne warunki.

- Naszym celem jest stworzenie namiastek biotopów z pięciu kontynentów. Obecnie możemy pochwalić się bardzo specyficznym, jeśli chodzi o warunki życia, biotopem "Czarne Wody" Amazonki (Ameryka Południowa), biotopem "Kongo" (Afryka) z wartkim nurtem rzecznym, biotopem jeziora Tanganika (Afryka) oraz biotopem azjatyckim z barwnymi odmianami brzanek. Chcielibyśmy założyć jeszcze zbiornik biotopowy związany z kontynentem australijskim i zbiornik imitujący jezioro europejskie - dodaje Koszewnik.

Biolodzy z białostockiej uczelni mogą liczyć na pomoc i wsparcie lokalnych hobbystów, którzy są skupieni wokół forum akwarystycznego AkwariumOnline.

- To ludzie z wieloletnim doświadczeniem hodowców - akwarystów, którego nam brakowało. Każdy z nich jest specjalistą w określonym biotopie i chętnie służy wiedzą i doświadczeniem zdobywanym przez lata. Dzięki temu nasze prace nabrały tempa i rozmachu – cieszy się opiekunka akwariów.

Jak informują osoby pracujące przy stworzeniu akwariów, prace będą tworzone w miarę pozyskiwania kolejnych środków, niezbędnych do urządzania kolejnych zbiorników, czyli chodzi przede wszystkim i zakup roślin, zwierząt i okien kwiatowych.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1662 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39