Lubomski, Kapela z Targówka i Czerwony Tulipan
Cykl otworzy występ Lubomskiego, który odbędzie się w 6 lipca na tarasie Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Wokalista, kompozytor, producent muzyczny, malarz. "Jego twórczość jest tak specyficzna, że trudno jednoznacznie zdefiniować muzyczne ścieżki artysty. Najbliżej mu do hybrydy Waits-Brecht, chociaż należałoby dołożyć szczyptę funky, bluesa i wszystkich innych po trochu. Autorski od A do Z. Bez wątpienia jest jednym z najlepszych męskich wokali na polskiej scenie, a na dodatek śpiewa zawsze dobre, ciekawe teksty i to wszystko w wyśmienitej oprawie muzycznej" - pisze Anna Drozd, kuratorka programu muzycznego w Teatrze Starym.
Kolejny koncert odbędzie się w niedzielę (8 lipca) na Plantach (przy fontannie). Wystąpi Sangre la - fuzja i transfuzja muzycznych składników, z jednej strony zanurzonych w tradycjach śródziemnomorskich, z drugiej - prowadzących z nimi otwarty i nowoczesny dialog. W rezultacie muzyka flirtuje z wpadającymi w ucho melodiami po to, by improwizować w nieprzewidywalne strony, przygody i światy. W ten sposób dochodzi do wielu niespodziewanych miejsc i konfrontacji. Co usłyszymy? Worldmusic, mediterraneo, jazz, gypsy, flamenco.
Z kolei na tarasie CLZ zagra Czerwony Tulipan. Twórczość grupy obejmuje poezję śpiewaną, lirykę i satyrę. Przez ponad 30 lat działalności artystycznej Czerwony Tulipan koncertował w Polsce, wielu krajach Europy (m.in. Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji) oraz Kanadzie i USA. Brał udział w wielu programach telewizyjnych i radiowych, m.in. w "Kabaretowej scenie Trójki" i "Krainie łagodności" w TVP1. W dorobku zespołu znajduje się 13 albumów, ostatni - "Pieśni o drodze" - wydany w 2016 r. Koncert odbędzie się 20 lipca.
Na Plantach posłuchać można będzie Kapeli z Targówka. Kapela wykonuje folklor warszawski, ma w repertuarze szlagiery Stanisława Grzesiuka, największego barda powojennej Warszawy, jak choćby "U cioci na imieninach", "Bal na Gnojnej" czy "Zimny drań". Wszystkie utwory mają nowe aranżacje folkloru miejskiego Warszawy. Zespół chętnie gra także piosenki retro, w tym repertuar sceny kabaretowej i teatralnej lat 20. i 30. XX w. Występ zaplanowano 22 lipca.
Jazz na Plantach
W sierpniowym programie są dwa koncerty na Plantach. Podczas pierwszego wystąpi The Consonance Trio. Zespół został założony w 2014 roku przez trzech przyjaciół, zawodowych muzyków, na co dzień pracujących przy wielu różnych projektach. Muzyka, którą tworzą jest wspólnym mianownikiem rozmaitych zainteresowań, począwszy od muzyki klasycznej poprzez jazz, etno do szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej. The Consonance Trio zaprezentuje widowni taneczne wariacje jazzowe, wobec których nie będzie można przejść obojętnie. Koncert odbędzie się 12 sierpnia.
Na finał cyklu "Lato w mieście" zagra Stanley Breckenridge & His Boys. Amerykańskiemu muzykowi towarzyszyć będzie delegacja krakowskiego jazz bandu. Jazz Band Ball Orchestra (pierwotnie Jazz Band Ball), uchodzący za najstarszy tradycyjny polski zespół jazzowy, powstał w 1962 roku z inicjatywy Jana Kudyka i grupy studentów Krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej. Termin koncertu to 26 sierpnia.
Wstęp na koncerty na Plantach jest wolny, na wydarzenia w BOK/CLZ obowiązują bilety. W razie niepogody koncerty plenerowe przeniesione zostaną z Plant do klubu Fama. Portal BiałystokOnline patronuje imprezom.
anna.d@bialystokonline.pl