Koncerty na Rynku Kościuszki i warsztaty tańców. Podlaska Oktawa Kultur mocno folkowa

2018.07.19 14:17
28 zespołów, 14 państw, 11. edycja, blisko 40 koncertów w regionie - tak Podlaska Oktawa Kultur przedstawia się w liczbach. Impreza rozpocznie się w środę (25.07) i potrwa do niedzieli (29.07).
Koncerty na Rynku Kościuszki i warsztaty tańców. Podlaska Oktawa Kultur mocno folkowa
Fot: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
Występ zespołu Kurpie Zielone na Rynku Kościuszki

Podlaska Oktawa Kultur to międzynarodowy festiwal muzyki, sztuki i folkloru, który od 11 lat odbywa się w Białymstoku i kilkunastu miejscowościach województwa podlaskiego. Początkowo skupiał się na folklorze polskim i siedmiu mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących ten region: białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, litewskiej, żydowskiej, romskiej i tatarskiej. Obecnie organizator, czyli Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, na imprezę zaprasza zespoły nie tylko z Europy, ale też z najodleglejszych państw świata. 

Wszystkie drogi prowadzą na Oktawę

- Po raz 11. odbędzie się Podlaska Oktawa Kultur - mówi Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego. - To Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru. Myślę, że Białystok to bardzo dobre miejsce na taki festiwal. Chcemy też jednak, by koncerty odbywały się w mniejszych miejscowościach województwa.

Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u, dodaje: - Oktawa rozrasta się z edycji na edycję. W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu będziemy gościć grupy z Czech i Albanii, ale przyjadą także zespoły z Gruzji, Macedonii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Słowacji, Litwy, Łotwy czy Ukrainy. W sumie 28 grup z 14 państw świata, aż 650 wykonawców.

- W lipcu wszystkie drogi prowadzą na Podlaską Oktawę Kultur, bo to festiwal, który pokochali zarówno mieszkańcy Białegostoku, jak i turyści - przekonuje Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego. - To czas, gdy nasz region staje się europejskim centrum wielokulturowości, a to powód do dumy i radości.

Koncerty nie tylko na rynku, ale też w regionie

Charakterystyczną cechą imprezy jest to, że koncerty odbywają się w całym województwie podlaskim, a nie tylko w jego stolicy. Główne wydarzenia festiwalowe dzieją się w Białymstoku, ale mieszkańcy innych podlaskich miejscowości mają szanse zobaczyć występy także u siebie. W tym roku Oktawa zagości aż w 26 podlaskich miastach, miasteczkach i wioskach, m.in.: Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Mońkach, Szczuczynie, Tykocinie, Zabłudowie, Grajewie czy Wasilkowie.

Koncerty w całym województwie, w dużych i małych miejscowościach, świetnie się łączą z głównymi ideami festiwalu: otwartością, wielokulturowością i różnorodnością. Motywem przewodnim imprezy jest oczywiście folklor, ale Oktawa pokazuje, w jak różnorodny sposób można pokazywać tradycję i kulturę swoich narodów. Na festiwalu obok siebie występują zespoły pieśni i tańca, orkiestry symfoniczne, dęte, chóry czy małe grupy wokalne. Dominuje muzyka tradycyjna, ale w przeróżnych aranżacjach: od stylizowanej muzyki ludowej, poprzez autentyczne odtwórstwo, po utwory jazzowe. W programie jest też potańcówka w Zmianie Klimatu. Zagra tam czołówka polskiej muzyki tradycyjnej: Kapela Brodów, WoWaKin Trio i grupa Odpoczno. Co roku, oprócz koncertów, organizowane są też wydarzenia towarzyszące.

- Postawiliśmy na działania animacyjne. Zespoły uczestniczące w festiwalu zaprezentują różne tańce. Planujemy też zabawy animacyjne prowadzone przez pracowników WOAK-u. Nie zabraknie oczywiście kiermaszu - zapowiada Cezary Mielko.

Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny, bo impreza od wielu lat organizowana jest przy wsparciu finansowym marszałka województwa podlaskiego i prezydenta miasta Białegostoku. Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.

Program: XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1725 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39