Koncerty i odznaczenia. W Operze pamiętano o powstaniu w getcie [ZDJĘCIA]

2013.08.17 00:00
Od wernisażu wystawy "...Rękopisy tu grzebię i sieję...". Pamięć Świata. Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego przygotowanej została przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma rozpoczęły się rocznicowe obchody powstania w getcie w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
Koncerty i odznaczenia. W Operze pamiętano o powstaniu w getcie [ZDJĘCIA]
Fot: Grzegorz Chuczun

- Żyjecie państwo w miejscu szczególnym - zwrócił się do uczestników wydarzenia Roberto Skolmowski, dyrektor OiFP-ECS. - Nowe miasto zaczęło się po wojnie. Poprzedni jego mieszkańcy zniknęli w dymach Treblinki.

Debiutujący na Schodach Odeskich prof. Paweł Śpiewak, dyrektor ŻIH, podkreślał:

- To niezwykła wystawa ilustrująca fragment żydowskiej historii. Zebraliśmy na niej raporty, zdjęcia, relacje, które odgrywają ważną rolę w opisaniu wydarzeń historycznych w czasie wojny.

Dokumenty powstały w warunkach konspiracyjnych pod kierownictwem dr. Emanuela Ringelbluma - historyka badającego dzieje Żydów. Prezentowane na wystawie dokumenty to m.in. dzienniki, listy, utwory literackie, zdjęcia, plakaty, obwieszczenia gromadzone przez specjalny zespół.

Później w dużej sali przy Odeskiej - wypełnionej tego wieczora po brzegi (wstęp na wydarzenie był wolny, wystarczyło odebrać wejściówki w kasie) - Orkiestra OiFP, Chór OiFP i Chór dziecięcy wykonali III Symfonię "Kaddish" Leonarda Bernsteina.

Przed koncertem wojewoda podlaski Maciej Żywno i prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczyli Krzyże Kawalerskie Orderu Zasługi RP przyznane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Otrzymali je: Ewa Kracowska - uczestniczka powstania w getcie białostockim, Zeev Balgaly - były szef diaspory Kiriat Białystok w Izraelu oraz Jakov Kagan - aktualnie kierujący diasporą Kiriat Białystok.

Na zakończenie wieczoru w amfiteatrze Opery trio Shofar w składzie Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska, Macio Moretti tradycyjne melodie żydowskie odważnie połączyło z free jazzem. Muzyce towarzyszyły wizualizacje tworzone na żywo z kolorowych folii, archiwalnych zdjęć żydowskiego Białegostoku, a nawet liści, wody czy durszlaka! To była prawdziwa muzyczna uczta.

W sobotę, 17 sierpnia w sali kameralnej w godz. 16-19 odbędzie się pokaz filmów Tomasza Wiśniewskiego: "Byliśmy, jesteśmy, będziemy". To opowieści o potomkach białostockich Żydów szukających w Białymstoku swoich korzeni. Wstęp wolny.

Patronujemy wydarzeniom.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
959 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39