Koncert z historią. Gawęda i muzyka w Ratuszu

2019.11.21 14:14
Katarzyna Makal-Żmuda (fortepian) i Jakub Grabe-Zaremba (altówka) wystąpią podczas Koncertu z historią, który odbędzie się w niedzielę (24.11) w białostockim Ratuszu.
Koncert z historią. Gawęda i muzyka w Ratuszu
Fot: pixabay.com

Program koncertu przedstawia się następująco: Maria Szymanowska - Le Murmure. Nocturne, Fryderyk Chopin - Ballada op.47 nr3, Etiuda op.25 nr1, Etiuda op.10 nr 12, Gabriel Faure – Berceuse, Johannes Brahms - Scherzo z sonaty i Jules Massenet – Medytacja.

Kim są wykonawcy?

Katarzyna Makal-Żmuda ukończyła Mistrzowskie Podyplomowe Studia Pianistyczne w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jerzego Godziszewskiego. Studiowała także w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Joanny Domańskiej i prof. Reginy Michalak oraz w Łodzi u prof. Marka Drewnowskiego i prof. Marii Gozdeckiej. Laureatka IV Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. J. Hofmanna w Lublinie, nagrody dla pianisty akompaniatora na I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. A. Kucingio w Wilnie oraz kilkunastu wyróżnień za akompaniament na konkursach muzycznych w kraju. Występowała m.in. na scenie Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Podkarpackiej oraz we Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, na Litwie i Białorusi. Kierownik Artystyczny Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Ełku, Koordynator VII Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych w Białymstoku, redaktor naukowy wydania dzieł Zbigniewa Popielskiego, autorka publikacji z dziedziny pianistyki i kameralistyki fortepianowej, prezes Mazurskiego Stowarzyszenia Muzycznego Camerata. Jest adiunktem UMFC Filii w Białymstoku. W 2014 roku uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego. Nagrywała dla TVP II oraz firm fonograficznych, m.in. Polskie sonaty skrzypcowe - Żeleński, Noskowski (Polskie Nagrania) - z Włodzimierzem Promińskim (nominacja do nagrody Fryderyk 2012) oraz Maksymiuk, Popielski, Serocki - works for piano and piano duo (Acte Prealable) - z Olgą Anikiej. Za działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymała szereg nagród i dyplomów uznania.

Jakub Grabe-Zaremba jest absolwentem wyższych uczelni muzycznych w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem), Tromsø/Norwegia oraz Hanowerze/Niemcy. Do jego mistrzów należą profesorowie Hatto Beyerle, Morten Carlsen i Hartmut Rohde. W roku 1999 Krystian Zimerman powierzył mu funkcję koncertmistrza grupy altówek założonej przez siebie Polish Festival Orchestra, z którą dla uczczenia 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina odbył tournée po najważniejszych salach koncertowych Europy i USA oraz dokonał nagrania koncertów fortepianowych dla Deutsche Grammophon. Kolejnym etapem zdobywania doświadczenia zawodowego był udział w renomowanych festiwalach: w roku 2001 Pacific Music Festival w Japonii oraz w latach 2002-2003 UBS Verbier Festival w Szwajcarii jak również współpraca z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą, m.in.: Tromsø Sinfoniorkester/Norwegia, Orquesta de Euskadi w San Sebastian/Hiszpania, Radio-Sinfonieorchester des SWR w Stuttgarcie oraz jako Guest Associate Player w Orchestra Ensemble Kanazawa w Japonii a także w Jönköping Sinfonietta w Szwecji oraz Bilbao Orkestra Sinfonikoa w Hiszpanii. Od 2008 roku pełni funkcję koncertmistrza grupy altówek Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, jest również wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na Wydziale Pedagogiczno-Instrumentalnym w Białymstoku, a w latach 2009-2012 także Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wielką pasją Jakuba Grabe-Zaremby pozostaje kameralistyka - w 2000 roku wspólnie z kwartetem im. Witolda Lutosławskiego zdobył Grand Prix IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Pasję tą realizuje obecnie jako altowiolista założonego wspólnie z koncertmistrzami orkiestry OiFP w Białymstoku kwartetu imienia Aleksandra Tansmana, z którym koncertuje w kraju i za granicą. Regularna solistyczna działalność koncertowa obejmuje m.in. wykonanie koncertu altówkowego Beli Bartóka w zrekonstruowanej na podstawie szkiców kompozytora wersji z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku pod dyrekcją Nikołaja Diadury w 2010 oraz orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Pawła Kotli w 2012 roku. W kwietniu 2015 roku wykonał koncert "Der Schwanendreher" Paula Hindemitha w 120-lecie urodzin kompozytora z towarzyszeniem orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Marka Pijarowskiego.

Koncert poprowadzi i gawędę historyczną wygłosi Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego.

Początek o godz. 17.00.

Zobacz też: Koncert z Historią

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1281 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39