Koncert Symfoniczny w Operze i Filharmonii

dodane dnia: 2012-10-24 przez: cmg02
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2012-10-27
Zapraszamy na Koncert Symfoniczny w Operze i Filharmonii Podlaskiej - Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku. Pierwszy, podczas którego melomani będą mieli okazję wysłuchać nowych organów - drugich pod względem wielkości w Polsce (61 głosów).

Wykonawcy:
Józef Serafin
Jakub Chrenowicz,
Przygotowanie chóru: prof. Violetta Bielecka.

Koncert rozpocznie Intermezzo oraz Regina Coeli Laetare, Alleluia (chór) z opery "Rycerskość wieśniacza" Pietro Mascagniego. To najbardziej znane dzieło tego kompozytora, który w świecie opery uosabia wzór twórcy niedocenionego, pozostającego na uboczu głównego nurtu, dysydenta i outsidera. To, umiejscowiona w ubogiej sycylijskiej wsi, zgoła nieromantyczna historia o uczuciu żołdaka Turiddu, materializmie Loli, urażonej dumie Alfia. Szczęśliwego zakończenia być nie może. Tak jak znaczący jest w dziele brak uwertury, tak tragiczny finał wyznacza w operze włoskiej nową jakość. Pod względem wymowy często zestawia się Rycerskość z bizetowską Carmen. W obu operach mamy: śmierć, sztylet, zaborczą namiętność, destrukcyjną zazdrość, ubóstwo i niziny społeczne. Obok sytuacji ekonomicznej tłem tej sycylijskiej awantury jest - niemniej ostentacyjna co żarliwa - chłopska religijność. Dobiegający z kościoła wielkanocny hymn Regina coeli towarzyszy rozmowie bohaterów na placu.

Jeszcze w pierwszej części koncertu usłyszymy też "Koncert na organy, orkiestrę smyczkową i kotły g-moll" Francisa Poulenca. Powstanie tego wiąże się z osobą Księżnej de Polignac, słynnej z zamówień kierowanych do największych ówczesnych kompozytorów (jest wśród nich i Karol Szymanowski). Przed przystąpieniem do pracy kompozytor uważnie studiował dzieła największych mistrzów muzyki organowej: Bacha i Buxtehudego. Doradzał mu kompozytor i organista Maurice Duruflé.
Koncert jest w zasadzie kompozycją jednoczęściową jednak zawiera siedem zmian tempa. Fragmenty kontrastują ze sobą stylem, atmosferą, fakturą i instrumentacją. Całość spaja wartka narracja, przyciągające ucho melodie, plastyczna harmonia i - mimo dość jednorodnego instrumentarium - bogactwo pomysłów brzmieniowych.

W drugiej części koncertu usłyszymy "Poemat symfoniczny Also Sprach Zarathustra op. 30" Richarda Straussa. Zbieżność tytułów z traktatem filozoficznym "Tako rzecze Zaratustra" (1883-1885) uznawanym za najbardziej doniosłe dzieło Fryderyka Nietzschego - nie jest tu przypadkowa. Z oczywistych względów patrzymy na filozofię Nietzschego z perspektywy historii XX wieku i ideologii faszystowskiej. Jednak w 1896 roku Richard Strauss (i nie on jeden) czyta ją z nieskrywanym entuzjazmem. 32-letni Strauss postanowił w muzyce oddać to, co podczas lektury najbardziej go poruszyło: "wielką radość i utrapienie", jak to sam określił.
Poemat symfoniczny - romantyczny gatunek uwolniony z kajdan ścisłych, klasycystycznych struktur - stał się dla Straussa najbardziej naturalną formą wypowiedzi. Do muzycznego opracowania wybrał z Zaratustry fragmenty najwznioślejsze i najbardziej liryczne. Symbolicznie odnosząc się do opozycji między światłem a ciemnością rozpina wielki łuk muzycznej formy między częścią pierwszą - słynnym Wschodem słońca - a ostatnią Pieśnią nocnego wędrowca. Całość przenika tak zwana programowość, czyli świadome i intencjonalne dźwiękowe ilustrowanie treści pozamuzycznych: nastroju, obrazu czy konkretnej, literackiej opowieści. (autor: Marcin Strzelecki)

Godz. 19.00.

Bilety na koncert:
Normalny - 40 zł
Ulgowy - 32 zł
Studencki - 20 zł
Uczniowski - 15 zł

Ulga przysługuje:
emeryci, renciści i bezrobotni,
posiadacze odznaki "Zasłużony Działacz Kultury" oraz medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis",
nauczyciele szkolnictwa artystycznego.

Do kas biletowych zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-19.00; w soboty od 11.30 do 19.00 rezerwacji biletów można dokonać osobiście, telefonicznie pod numerami tel.: (85) 306 75 71, (85) 306 75 06 i faksem (85) 73 41 966; e-mail: bilety@oifp.eu;

Organizator
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki

Patronat Medialny
Portal Miejski BiałystokOnline

1921 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39