Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2022-02-25
Koncert Orkiestry Symfonicznej UMFC Filia w Białymstoku pod dyrekcją międzynarodowej sławy polskiego dyrygenta Pawła Kotli z występem znakomitego altowiolisty Jakuba Grabe-Zaremby
Repertuar:
Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura do opery „Don Giovanni” KV 527
Franz Anton Hoffmeister – Koncert D-dur na altówkę i orkiestrę
Ludwig van Beethoven – I Symfonia C-dur op.21
PAWEŁ KOTLA – dyrygenturę studiował u Ryszarda Dudka i Bogusława Madeya na Akademii Muzycznej w Warszawie i Accademia Chigiana w Sienie. Studia podyplomowe w zakresie muzykologii i praktyki wykonawczej ukończył na Uniwersytecie w Oksfordzie u Andrew Parrotta. Prócz tego brał udział w kursach mistrzowskich w Wiedniu, Innsbrucku, Bressanone i u legendarnego fińskiego profesora Jormy Panuli. Jako asystent pracował z takimi dyrygentami jak Sir Simon Rattle, Valery Giergiew, otrzymując doskonałe opinie m.in. od Sir Colina Davisa („Paweł Kotla to dyrygent posiadający godny uwagi talent. Z przyjemnością zarekomendowałbym go każdemu”), Sir Neville’a Marrinera i Yuri Temirkanova. Dyrygował w Austrii, Azerbejdżanie, Belgii, Białorusi, Brazylii, Czechach, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Mołdawii, Monako, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwecji, Ukrainie i Wielkiej Brytanii, w takich słynnych salach jak Royal Albert Hall, Royal Festival Hall i Barbican Hall w Londynie, Opera Narodowa Ukrainy w Kijowie, Filharmonia Berlińska, Opera Królewska w Madrycie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Opera w Sao Paulo i Wielka Sala Filharmonii w Petersburgu m. in. z London Symphony Orchestra, Orquestra Sinfônica Municipal de Sao Paulo, Narodową Filharmonią Gruzji, Drottningholm Barockensemble, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, City of Birmingham Symphony Orchestra, Birmingham Contemporary Music Group, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Narodową Orkiestrą Kameralną Gruzji – Georgian Sinfonietta, Państwową Filharmonią Białorusi, Państwową Orkiestrą Kameralną Białorusi i z jedną z czołowych orkiestr kameralnych Europy London Mozart Players. Prestiżowy Sunday Times napisał o jego koncercie: „To była doskonała lekcja dyrygowania. Dyrygowanie jest tajemniczą sztuką, ale najwyraźniej w tym wypadku dzieli swoją naturę z siłami żywiołów.”
Był pierwszym polskim dyrygentem swojego pokolenia, który wystąpił z jedną z najlepszych orkiestr świata Filharmonią im. Dymitra Szostakowicza w St. Petersburgu. W Polsce występował z niemal wszystkimi polskimi filharmoniami, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Filharmonią Narodową, Baltic Neopolis Orchestra, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Radomską Orkiestrą Kameralną, Operą na Zamku w Szczecinie i Warszawską Operą Kameralną. Nagrywał z Polską Orkiestrą Radiową i regularnie prowadzi projekty nagraniowe Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Współpracował także z Wydziałem Studiów Operowych Guildhall School of Music w Londynie. Dyrygował orkiestrami uczelni muzycznych w Katowicach, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie, Kiszyniowie, Londynie, Manchesterze i Tbilisi. Prowadził kursy mistrzowskie na akademiach muzycznych w Bydgoszczy i Warszawie. W ciągu ostatnich miesięcy zadebiutował m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Azerbejdżanu, Narodową Orkiestrą Kameralną Mołdawii i Państwową Orkiestrą Aten. W kwietniu 2004 r. otrzymał medal Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W czerwcu 2007 r. wygrał konkurs Fundacji Murray-Smith Laird i London Symphony Orchestra, dzięki któremu wyróżniony został zaproszeniem do współpracy z orkiestrą w ramach prestiżowego programu objętego osobistym patronatem Sir Colina Davisa. W styczniu 2016 r. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wręczył mu najstarsze polskie odznaczenie regionalne – Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego. Z Młodzieżową Orkiestrą Unii Europejskiej (EUYO) otwierał obchody 50-lecia Parlamentu UE. Tym samym stając się pierwszym dyrygentem w historii, który wystąpił w sali obrad Parlamentu Europejskiego i jak dotąd jedynym polskim artystą, który znalazł się w gronie takich dyrygentów jak Claudio Abbado, Herbert von Karajan, Sir Colin Davis, którzy dyrygowali tym zespołem. Był twórcą i dyrektorem artystycznym najbardziej spektakularnego sukcesu programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE w 2011 r. - I, CULTURE Orchestra. Wraz z zespołem tym odbył pod patronatem Prezydenta RP tournée po najbardziej prestiżowych salach koncertowych 7 stolic europejskich i wystąpił na uroczystym koncercie w Filharmonii Narodowej 11 listopada 2011 - roku Prezydencji. W latach 2005-2006 był szefem artystycznym Płockiej Orkiestry Symfonicznej, a w latach 2016-2017 Opery i Filharmonii Podlaskiej. We wrześniu 2019 r. objął funkcję Pierwszego Dyrygenta Gościnnego Filharmonii Dolnośląskiej. W latach 2020-2021 pełnił obowiązki Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Kaliskiej. Był jurorem takich konkursów jak Konkurs Młodych Dyrygentów w Białymstoku, Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów „Audite” w Radomiu, Konkurs Perkusyjny im. Jerzego Zgodzińskiego w Poznaniu i Konkurs „Młody Muzyk Roku” Eurowizji. Jest także dyrektorem Beskidzkiego Festiwalu Klasyki „Beskid Classics”.
JAKUB GRABE-ZAREMBA - altowiolista, jest absolwentem wyższych uczelni muzycznych w Gdańsku (dyplom z wyróżnieniem), Tromsø/Norwegia oraz Hanowerze / Niemcy. Do jego mistrzów należą profesorowie Hatto Beyerle, Morten Carlsen i Hartmut Rohde. W roku 1999 Krystian Zimerman powierzył mu funkcję koncertmistrza grupy altówek założonej przez siebie Polish Festival Orchestra, z którą dla uczczenia 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina odbył tournée po najważniejszych salach koncertowych Europy i USA oraz dokonał nagrania koncertów fortepianowych dla Deutsche Grammophon. Kolejnym etapem zdobywania doświadczenia zawodowego był udział w renomowanych festiwalach: w roku 2001 Pacific Music Festival w Japonii oraz w latach 2002-2003 UBS Verbier Festival w Szwajcarii jak również współpraca z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą, m.in.: Tromsø Sinfoniorkester/Norwegia, Orquesta de Euskadi w San Sebastian/Hiszpania, Bilbao Orkestra Sinfonikoa/Hiszpania, Radio-Sinfonieorchester des SWR w Stuttgarcie oraz jako Guest Associate Player w Orchestra Ensemble Kanazawa w Japonii. Od 2008 roku pełni funkcję koncertmistrza grupy altówek Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, jest również wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na Wydziale Pedagogiczno-Instrumentalnym w Białymstoku a w latach 2010 – 2012 także Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wielką pasją Jakuba Grabe-Zaremby pozostaje kameralistyka - w 2000 roku wspólnie z kwartetem im. Witolda Lutosławskiego zdobył Grand Prix IV Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Pasję tą realizuje obecnie jako altowiolista założonego wspólnie z koncertmistrzami orkiestry OiFP w Białymstoku kwartetu imienia Aleksandra Tansmana, z którym koncertuje w kraju i za granicą. Regularna solistyczna działalność koncertowa obejmuje m.in. wykonanie koncertu altówkowego Beli Bartóka w zrekonstruowanej na podstawie szkiców kompozytora wersji z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku pod dyrekcją Nikołaja Diadury w 2010 oraz orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Pawła Kotli w 2012 roku. W kwietniu br. wykonał koncert „Der Schwanendreher” Paula Hindemitha w 120-lecie urodzin kompozytora z towarzyszeniem orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku pod dyrekcją Marka Pijarowskiego.
STUDENCKA ORKIESTRA SYMFONICZNA UMFC FILIA W BIAŁYMSTOKU - Zespół prezentuje w sezonie koncertowym przeważnie 4 programy symfoniczne. Bierze także udział w projektach operowych. Godne odnotowania jest letnie tournée orkiestry po Włoszech, w trakcie którego w międzynarodowej obsadzie wystawiono operę Nabucco G. Verdiego. Świetne recenzje zebrały też inscenizacje Don Giovanniego W. A. Mozarta opery prezentowanej w sezonie 2006/2007 oraz Flisa St. Moniuszki wystawionego na scenie Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku pod batutą Mai Metelskiej (2008/2009). W 2011 roku Zespół wziął udział w realizacji Wesela Figara W. A. Mozarta pod dyrekcją Paula Kantschiedera (Austria).
Orkiestra współpracowała ze studentami Wydziału Wokalno-Aktorskiego UMFC, w sezonie artystycznym 2013/2014 przygotowując operę Cosi fan tutte W. A. Mozarta, wystawioną w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie oraz w Niemczech. W marcu 2015 roku Orkiestra Symfoniczna zaprezentowała się w ramach obchodów 40-lecia funkcjonowania Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zespół przygotował szereg dzieł pod kierunkiem wybitnych dyrygentów, m.in. Jerzego Maksymiuka, Nikolaja Dyadury, Jerzego Salwarowskiego, Łukasza Borowicza, Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego, Macieja Sztora, Nikolaia Makarevicha (Białoruś), Zbigniewa Gracy, Pawła Kos-Nowickiego, Stanisława Krawczyńskiego, Jacka Rogali, Krzesimira Dębskiego, Rubena Silvy. Orkiestra ma w swym dorobku nagrania dla Polskiego Radia i TV . Obecnie opiekę artystyczną Zespołu sprawują prof. dr hab. Włodzimierz Promiński oraz dr Rafał Dudzik.
Początek koncertu: godz.19:00
Miejsce: Sala Koncertowa przy ul. Podleśnej 2
Wstęp: wolny