"W historii liczą się zdarzenia bez precedensu" – pisze Magdalena Gajl w programie Koncertu Świątecznego. - "Na przykład w Boże Narodzenie Anno Domini 1791, w Białymstoku objawiła się polska monarchini: "Pieśń o Narodzeniu Pańskim" do tekstu Franciszka Karpińskiego, którego Mickiewicz uważał za wielkiego preromantyka. Nazywana królową kolęd, wydrukowana została w Supraślu, zaśpiewano ją w białostockim kościele farnym. Dzisiejszy koncert też jest historyczny: nigdy jeszcze Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej nie wystąpił z Big Bandem OiFP. To rzadkie połączenie, zderzenie dwóch światów. Chóry dziecięce (z reguły chłopięce) śpiewały w świątyniach, uosabiając niewinność związaną z osobami Jezusa i Aniołów. Big bandy powstały w klubach nocnych, uatrakcyjniały menu drogich restauracji. I jedne i drugie - jazz bandy i dziecięce "scholki" - dawno już opuściły swoje mateczniki, by dołączyć do orkiestr i chórów filharmonicznych i wzbogacać ich repertuar. Pod nowym kątem profilują programy wieczorów takich, jak ten, który z jednej strony jest amerykański jak sam big band, z innej polski, z jeszcze innej - dziecięcy jak chór, jak samo Boże Narodzenie i jak kino rodzinne - filmowe wersje musicali, z których pochodzi gros piosenek."
W programie koncertu znajdą się m.in. utwory: "Białe święta", "Jest taki dzień", "It's Beginning to Look a Lot Like Christmas", "Pójdźmy wszyscy do stajenki", "Niech sypie śnieg", "Sanna we dwoje", "Over the rainbow", "Cheek to cheek", "Jingle bells", "Hej, w dzień narodzenia".
Podczas koncertu wystąpią Chór Dziecięcy i Big Band Opery i Filharmonii Podlaskiej z udziałem solistów: Doroty Białkowskiej, Bartłomieja Łochnickiego i Macieja Nerkowskiego. Chór przygotowała Ewa Rafałko, nad całością czuwał Andrzej Makal.
Big Band Opery i Filharmonii Podlaskiej to porywający wokal, pełna obsada instrumentów dętych i rozbudowana sekcja rytmiczna. Wspaniałe brzmienie i zróżnicowany nastrój. Zespół powstał z inicjatywy dyrektora R. Skolmowskiego. W jego repertuarze znajdują się najatrakcyjniejsze utwory amerykańskiej muzyki rozrywkowej XX i XXI wieku, a wśród nich m.in. przeboje G. Millera, F. Sinatry, M. Bublé czy E. Fitzgerald.
Początek wydarzenia o godz. 19.00 w Operze przy ul. Odeskiej.
Zobacz też: Koncert Chóru Dziecięcego i Big Bandu Opery i Filharmonii Podlaskiej
anna.d@bialystokonline.pl