Przedstawiciele spółek gazowniczych przedstawili koncepcję gazyfikacji wspomnianego terenu. Poinformowali, że w trakcie budowy znajduje się sieć biegnąca od Nidzicy do Mikołajek, która - ze względu na swe parametry techniczne - może być źródłem zasilania wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego oraz północnej części woj. podlaskiego. Zanim jednak spółki przystąpią do inwestycji muszą zweryfikować ewentualne zapotrzebowanie rynku.
Członek Mazowieckiej Spółki Gazowniczej, Jan Anusz przedstawił koncepcję pregazyfikacji tego terenu. Wybrano do niej cztery miasta: Pisz (gdzie obecnie trwają prace związane z zamianą gazu propan-butan na gaz ziemny), Olecko, Ełk i Suwałki. Pregazyfikacja wiąże się z obniżeniem ceny gazu (gaz ziemny jest tańszy niż gaz propan-butan). Przy czym traktowana jest jako etap przejściowy przed gazyfikacją docelową.
Maciej Żywno zachęcał samorządowców do współpracy ze wspomnianymi spółkami gazowniczymi - w momencie gdy te zdecydują o budowie sieci, niezbędne będzie uzyskanie szeregu decyzji wydawanych przez samorządy. Ponadto wojewodowie podkreślali możliwość pozyskiwania środków unijnych. Podczas spotkania ustalono, że przedstawiciele spółek odbędą szereg spotkań z poszczególnymi starostami by poznać ich opinię na temat pregazyfikacji i gazyfikacji oraz zweryfikować dane dotyczące zapotrzebowania na gaz w poszczególnych powiatach.