Kolejny sezon ŁoKeRa. Większość sieci finansują przedsiębiorcy

2019.04.30 12:00
W Łomży kolejny rok działać będzie Łomżyńska Komunikacja Rowerowa - ŁoKeR. W tym sezonie będzie się ona składała łącznie z 15 stacji.
Kolejny sezon ŁoKeRa. Większość sieci finansują przedsiębiorcy
Fot: lomza.pl/Anna Sierbińska

Prywatne środki na miejskie rowery

Łomża jest jednym z miast w województwie podlaskim, w którym można korzystać z możliwości wypożyczania rowerów. ŁoKeR - czyli Łomżyńska Komunikacja Rowerowa – wystartowała w tym sezonie 27 kwietnia i składa się z 15 stacji, spośród których cztery są finansowane z budżetu miasta, trzy kolejne przez miejskie spółki, zaś pozostałych osiem przez przedsiębiorców: Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego PEPEES S.A., Galeria Łomża, Spółdzielnia Mieszkaniowa Perspektywa, Development Sp.j., VanPur, JBB, Kino Millenium (Kino Polska s.c.), Sonarol Sp.j. Najda, BIK-Projekt Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wielobranżowe GOSK Iwona Gosk (Bosch Service, Garage Grill & Bar), ARMAPAK Sp. z o.o. sp.k., Intercars S.A. Grupa Łomża, Carpexim Producent rolet i żaluzji, BTS Szymańscy, Grodzki Development Sp.j. oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (w ramach realizacji programu łomżyńskiej bezpiecznej komunikacji rowerowej realizowanej na terenie miasta Łomża).

– W ubiegłym roku ten program w naszym mieście się przyjął i jest on wizytówką miasta średniej wielkości, w którym takie projekty można realizować. Dziś dla wielu samorządów jesteśmy przykładem dobrej współpracy z przedsiębiorcami i udowodniliśmy, że w mniejszych aglomeracjach miejskich system rowerów miejskich się sprawdza – mówi Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży, dodając, iż w tym roku system będzie funkcjonował do dnai 1 listopada.

Przedstawiciele władz zapowiadają, że w przyszłym roku zamierzają ŁoKeRa oprzeć o środki unijne i jeżeli uzyskają dofinansowanie, to w Łomży będzie działać 15 stacji na 100 rowerów standardowych i 30 rowerów elektrycznych.

- Chcemy ten projekt rozwijać, bo widzimy, że mieszkańcy go bardzo dobrze przyjęli – mówi zastępca prezydenta miasta Andrzej Garlicki.

Ma być bezpieczniej

Dodatkowo Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łomży przekazał 37 tys. zł na nadbudowę programu, czyli podnoszenie wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu ruchu drogowego.

- Nasze środki powinny być przeznaczone także na to, by przygotować młodzież do egzaminu na Kartę Rowerową – mówił Mirosław Oliferuk, dyrektor łomżyńskiego WORD, zapowiadając również, że wszystkie stacje rowerowe zostaną oznaczone hasłami promującymi bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Lokalizacja stacji ŁoKeRa to: Stary Rynek, Bulwary, teren sportowo-rekreacyjny na osiedlu Konstytucji 3 Maja, ul. Poznańska (PEPEES), ul. Studencka, plac Kościuszki, ul. Zawadzka (Orlik), Centrum Handlowe 4 PLUS, Galeria Łomża, ul. Szmaragdowa, ul. Akademicka (PWSIiP), Hala Sportowa im. Olimpijczyków Polskich (SP 9), ul. Sikorskiego (Straż Pożarna), al. Legionów (Aleja Park), Park Wodny przy ul. Wyszyńskiego (ta stacja będzie uruchomiona w czerwcu).

W Białymstoku jeżdżą już miesiąc

Białostocka Komunikacja Miejska - czyli po prostu BiKeR - wróciła z początkiem kwietnia. W Białymstoku, a także gminach Juchnowiec oraz Choroszcz, rozlokowano łącznie 650 rowerów na 64 stacjach. W systemie jest już zarejestrowanych ponad 75 tys. użytkowników, a poprzedni sezon był rekordowy pod względem ilości wypożyczeń. Jest to już ostatni rok obowiązującego kontraktu z firmą Nextbike. Oznacza to, że w tym roku musi zostać ogłoszony przetarg na kolejne sezony. Stanie się to prawdopodobnie jesienią, ale przedstawiciele miasta nie chcą jeszcze zdradzać szczegółów co do specyfikacji. Spekuluje się, że także u nas mogą się pojawić nowe rozwiązania, jak choćby rowery elektryczne.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl
1379 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39