Kolejny etap "Oddychaj bezpiecznie w Białymstoku"

2019.01.10 17:01
"Oddychaj bezpiecznie w Białymstoku" - to antysmogowy program białostockiej Platformy i Forum Mniejszości Podlasia. Niedługo rozpoczną się konsultacje ze środowiskiem naukowym.
Kolejny etap "Oddychaj bezpiecznie w Białymstoku"
Fot: MN

"Oddychaj bezpiecznie w Białymstoku" - to program przygotowany przez członków Koalicji Obywatelskiej, który zakłada szereg działań na rzecz walki ze smogiem w stolicy województwa podlaskiego. Na razie przeprowadzone zostały rozmowy z mieszkańcami, teraz rozpoczynają się konsultacje, ale ze środowiskiem naukowym. 16 stycznia w Laboratorium Architektury Energooszczędnej na wydziale architektury Politechniki Białostockiej zaplanowane jest spotkanie wszystkich zainteresowanych, którzy w takich naradach chcą wziąć udział – naukowców, społeczników itp.

- W laboratorium architektury energooszczędnej zajmujemy się badaniem jakości powietrza od zimy 2016 roku i zauważyliśmy, że nie jest tak zielono jak wszystkim nam się wydaje. 17 lutego 2017 roku mieliśmy najgorszą jakość powietrza w całej Polsce, przebiliśmy nawet Kraków. Takie sytuacje nie są częste, ale zdarzają się i coś musimy z tym robić – mówi dr Adam Turecki z wydziału architektury PB.

Więcej czujników

Podstawą działań, które chcą wprowadzić twórcy projektu, jest przede wszystkim lepszy monitoring powietrza. Obecnie mamy w Białymstoku dwie stacje pomiarowe – przy ul. Waszyngtona i Warszawskiej. Nie mogą one jedna oddawać rzeczywistego stanu powietrza - ponieważ znajdują się w centrum miasta, a poza tym w miejscach, dokoła których najwięcej jest nieruchomości ogrzewanych z miejskiej sieci ciepłowniczej, a więc nie mogących wytwarzać smogu.

- Jeśli dzisiaj ktoś pojedzie na Starosielce albo inne osiedle domków jednorodzinnych, poczuje i prawie dotknie tego, czym palą mieszkańcy. A w centrum oddychamy dość swobodnie i przyjemnie. Dlatego uważamy, że tych czujników powinno być zdecydowanie więcej - mówi dr Turecki.

W Białymstoku, w zależności od wielkości i ich zaawansowania, według inicjatorów "Oddychaj bezpiecznie...", powinno się pojawić około 10 czyjników, szczególnie na osiedlach domków jednorodzinnych. W tegorocznym budżecie miasta nie znalazły się pieniądze przeznaczone na budowę stacji i czujników, ale są środki na badania, a także na smogobus, czyli pojazd, w którym doraźnie będzie można sprawdzić stan powietrza w danym miejscu.

Nie tylko pomiary

Z konkretnych działań, które autorzy programu chcieliby wprowadzić, jest np. zainstalowanie w ważnych punktach miasta ekranów informujących na bieżąco o jakości powietrza. Miałby też pojawić się telefoniczny ekodoradca, czyli taka zautomatyzowana infolinia, czy stworzenie punktu informacyjnego, gdzie można byłoby dowiedzieć się o zagrożeniach smogowych, sposobie postępowania w przypadku wystąpienia smogu, wymianie pieców i odnawialnych źródłach energii, możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej, termomodernizacji, programach dofinansowań i programach pożyczkowych na inwestycje tego typu.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

916 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39