Energia z odpadów komunalnych to jeden z bardziej perspektywicznych kierunków rozwoju energetyki w Polsce. W świetle polityki klimatycznej, mającej ograniczyć emisję dwutlenku węgla i stosowanie węgla kamiennego, to właśnie odpady komunalne stają się dobrą alternatywą do konwencjonalnych źródeł energii. Wiele firm energetycznych interesuje się możliwością produkcji energii z odpadów.
Takie rozwiązania są powszechne w krajach Unii Europejskiej, gdzie funkcjonuje około 400 spalarni odpadów komunalnych. W Polsce obecnie jest zaledwie sześć takich obiektów. ZUOK w Białymstoku był jedną z pierwszych instalacji termicznego przekształcania odpadów w kraju. Został przekazany do użytku 31 grudnia 2015 roku. Dlatego też warto przekonać się na własne oczy, jak pracuje tak nowoczesny i innowacyjny obiekt.
W tym celu są organizowane dni otwarte w spalarni – kolejny już 23 listopada. Podczas zwiedzania będzie można zobaczyć m.in. sterownie, gdzie kontrolowane są wszystkie parametry pracy zakładu,, bunkier na odpady czy kocioł, gdzie są spalane.
We wspomnianą sobotę odbędą się dwie wycieczki. Pierwsza o godz. 9.00, druga o godz. 11.00. Trwają one zazwyczaj niecałe 2 godziny. Więc informacji można znaleźć na stronie internetowej: Nasz Białystok jest Eko. Zapisy trwają do 22 listopada do godz. 12.00 lub do wyczerpania się miejsc.
Instalacja jest przyjazna dla środowiska i mieszkańców Białegostoku. Jest to element powstającego nowoczesnego systemu gospodarki odpadami, obejmującego również wdrożenie selektywnej zbiórki odpadów i budowę sortowni na składowisku w Hryniewiczach. Całkowity koszt budowy ZUOK w Białymstoku to 333 mln zł.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl