Kolejne szczątki i noty identyfikacyjne. Wśród nich ofiara Obławy Augustowskiej

2021.08.13 16:39
IPN zidentyfikował kolejne ofiary reżimów totalitarnych. Wśród nich znalazł się ppor. cz.w. Wacław Sobolewski ps. "Sęk", który zginął zastrzelony podczas próby ucieczki spośród grupy Polaków aresztowanych i konwojowanych w ramach tzw. Obławy Augustowskiej.
Kolejne szczątki i noty identyfikacyjne. Wśród nich ofiara Obławy Augustowskiej
Fot: IPN

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie wręczono noty identyfikacyjne rodzinom ofiar reżimów totalitarnych, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Tym razem ujawnione zostały nazwiska 26 osób.

Wśród zidentyfikowanych osób znalazł się m.in. ppor. cz.w. Wacław Sobolewski ps. "Sęk", który zginął zastrzelony podczas próby ucieczki spośród grupy Polaków aresztowanych i konwojowanych w ramach tzw. Obławy Augustowskiej. Jego identyfikację można uznać za pierwszą ze wszystkich ofiar Obławy. Jego szczątki odnalazł zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas prac poszukiwawczych w miejscowości Osowy Grąd w powiecie augustowskim.

Przy czym największą grupę tym razem ogłoszonych nazwisk stanowią ofiary odnalezione na terenie "wrocławskiej Łączki", czyli Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu.

sierż. zaw./ ppor cz.w. Sobolewski Wacław ps. "Sęk" "Skała”

Urodził się 12 sierpnia 1916 r. we wsi Topiłówka w pow. augustowskim. W 1932 przyjęty do Podoficerskiej Szkoły Piechoty dla Małoletnich w Śremie, po ukończeniu której został skierowany do 78 pp. w Baranowiczach. Podczas wojny obronnej 1939 walczył pod Mławą, a następnie w obronie Warszawy. Po kapitulacji dostał się do niewoli, z której zbiegł i powrócił w rodzinne strony. W 1940 r. został zatrzymany przez NKWD i osadzony w areszcie w Augustowie, a następnie w więzieniu w Grodnie, skąd wyszedł po opanowaniu miasta przez Niemców w czerwcu 1941. W sierpniu 1941 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, pełnił początkowo funkcję dowódcy plutonu w kompanii Piotra Milanowskiego ps. "Ćma", a następnie jego zastępcy. W czerwcu 1942 zagrożony aresztowaniem, zorganizował oddział partyzancki, który wiosną 1943 r. połączono z oddziałem Walentego Klewiado ps. "Sęp". Po zakończeniu akcji "Burza" i ustabilizowaniu się frontu zamieszkał we wsi Kamienna Nowa pow. Sokółka. Z rozkazu Komendanta Obwodu Armii Krajowej Obywatelskiej Augustów mianowany dowódcą kompanii na gminę Lipsk (krypt. "Jodły") oraz oddziału partyzanckiego. Podczas "Obławy Lipcowej" "Sęk" przekazał swoich ludzi pod komendę sierż. Władysława Stefanowskiego ps. "Grom", a sam wrócił na teren powiatu Sokółka. Zatrzymany przez Sowietów we wsi Kamienna Nowa, zginął zastrzelony podczas próby ucieczki spośród grupy Polaków aresztowanych i konwojowanych w ramach tzw. Obławy Augustowskiej.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1525 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39