Kolejna współpraca Politechniki Białostockiej. Skorzystają studenci

2021.07.05 15:56
Największa białostocka uczelnia techniczna nawiązała współpracę z Głównym Urzędem Miar. Niesie to ze sobą wiele korzyści dla studentów.
Kolejna współpraca Politechniki Białostockiej. Skorzystają studenci
Fot: K. Klimowicz

Politechnika Białostocka podpisała kolejne porozumienie o współpracy

W poniedziałek (5.07) Politechnika Białostocka zawarła porozumienie o współpracy z Głównym Urzędem Miar. Działanie to ma na celu inicjowanie oraz realizowanie wielu wspólnych projektów znajdujących się w obszarze metrologii oraz technik pomiarowych. Współpraca, zdaniem obu stron, zwiększy praktyczne wykorzystanie wiedzy i technologii z obszaru metrologii naukowej i stosowanej na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego kraju.

- Współpraca w projektach badawczo-rozwojowych związanych z wytwarzaniem na przykład aparatury pomiarowej na rzecz polskiego przemysłu daje szansę na zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku krajowym oraz europejskim – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej. - To porozumienie ma podkreślić znaczenie dotychczasowych kontaktów, ale też zachęcić do ich rozwijania i poszukiwania nowych koncepcji działań. A w planach mamy prace naukowe, działania dydaktyczne oraz konkretne projekty – dodaje.

Zawarte porozumienie pozwoli na realizowanie wspólnych badań i wymianę doświadczeń:
- Zakres tematów badawczych, które chcielibyśmy wspólnie realizować jest niezwykle szeroki. To o czym rozwiązaliśmy w minionych miesiącach to m.in. zagadnienia związane z ochroną środowiska, z budową mierników przepływowych, wprowadzenie jednolitych zasad jeśli chodzi o monitorowanie stanu zanieczyszczeń środowiska, przede wszystkim zanieczyszczeń środowiska – mówi prof. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar. - Mamy nadzieję, że nawiążemy efektywną współpracę w zakresie kadry meteorologicznej, ze swojej strony oferujemy bardzo atrakcyjne miejsca pracy zarówno w Warszawie, naszym kampusie świętokrzyskim, jak i w okręgowych jednostkach – dodaje.

Skorzystają studenci

Studenci uczelni będą też mogli odbywać praktyki w Głównym Urzędzie Miar:
- Główny Urząd Miar będzie mógł konsultować się z Politechniką Białostocką w zakresie zagadnień czysto naukowych takich, jak np. szacowanie niepewności wyników pomiarów, czy też opracowywanie stanowisk do wzorcowania przyrządów pomiarowych informuje dr hab. inż. Wojciech Walendziuk, prof. PB. - Naukowcy oraz studenci Politechniki Białostockiej będą mogli na przykład odbywać praktyki w Głównym Urzędzie Miar, realizować prace dyplomowe poświęcone zagadnieniom metrologicznym, czy też pracować nad rozwiązywaniem problemów naukowych, które opisywane będą w rozprawach doktorskich.

Porozumienie zakłada także wspólną promocję obu ośrodków, a także promocję wiedzy na temat nowoczesnej metrologii. Przykładem tego będzie zorganizowanie w roku 2022 konkursu o nazwie Metroliga, który będzie skierowany do uczniów szkół średnich. Uczniowie będą projektowali plakat dotyczący szeroko pojętej metrologii czy technik pomiarowych, rozwiązywali testy wiedzy o metrologii i wykonywali praktyczne zadania pomiarowe wraz z opracowaniem wyników.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1586 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39