Rozwój przedsiębiorstw
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przewiduje dodatkowy nabór do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (POPW), który ruszy 2 marca 2021 r.
Przedsiębiorstwa z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego mogą wnioskować o dofinansowanie w zakresie różnych działań rozwojowych np. powstawanie i rozwój start-upów, tworzenie innowacyjnych produktów, zarządzanie wzornictwem w firmie czy też umiędzynarodowienie działalności przedsiębiorstwa.
- To doskonała szansa na rozwój przedsiębiorstw z Polski Wschodniej. Wśród dostępnych dotacji znaleźć można m.in. dotacje na kapitał obrotowy, internacjonalizację MŚP, infrastrukturę drogową, zrównoważony miejski transport, platformy startowe, rozwój start-upów w Polsce Wschodniej, wzór na konkurencję, wdrażanie innowacji w MŚP czy też tworzenie sieciowych produktów w MŚP – mówi Sebastian Sadowski-Romanov, prezes firmy ITRO.
Program Operacyjny Polska Wschodnia to program mający na celu rozwój i wsparcie przedsiębiorstw sektora MŚP w Polsce Wschodniej oraz inwestycje w infrastrukturę makroregionu.
Rynek zagraniczny
W działaniu 1.2 Internacjonalizacja MŚP dofinansowanie przyznawane jest przedsiębiorstwom, które planują rozpoczęcie działalności na nowym rynku zagranicznym. Jest to forma wsparcia zarówno dla doświadczonych eksporterów, którzy chcą zapoznać się z nowym rynkiem oraz dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z eksportem po raz pierwszy.
POPW 1.2 to program doradczy, więc nie wiąże się on z koniecznością wykazania wskaźnika eksportu – jest to program o niskim ryzyku dla wnioskodawcy. A do zyskania jest zwrot aż do 85% kosztów włożonych w ekspansję zagraniczną.
W kryzysie, społeczeństwa są bardziej otwarte na zmianę, co jeszcze bardziej może zachęcić przedsiębiorców do podejmowania działań rozwojowych. Załamanie globalnych łańcuchów dostaw jest szansą dla polskich przedsiębiorstw do pozyskania kontrahentów za granicą.
Rozwój własnego biznesu
Dotacja z programu POPW 1.2 Internacjonalizacja MŚP obejmuje dofinansowanie takich usług doradczych jak np. wybór rynku docelowego, zakup wartości niematerialnych i prawnych, nawiązanie relacji z partnerami zagranicznymi czy udział w targach branżowych i misjach gospodarczych.
- Termin ten może wydawać się niezwykle daleki, ale w rzeczywistości już teraz warto zacząć zastanawiać się nad rozwojem swojego biznesu oraz wyborem kompetentnej firmy, która napisze model biznesowy oraz złoży wniosek o pozyskanie dotacji w naszym imieniu. By dobrze opracować oba te niezbędne dokumenty nawet najlepsze firmy doradcze potrzebują co najmniej 3 tygodni - zauważa Sebastian Sadowski-Romanov.
Program Operacyjny Polska Wschodnia działania 1.2 Internacjonalizacja MŚP jest rozliczany ze środków pozostałych z budżetu perspektywy UE 2014-2020.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl