Polregio chce mieć bardziej ekologiczny tabor
Polregio w ostatnim czasie dużo inwestuje i jak widać, nie planuje zwalniać tempa. Przed kilkoma dniami, podczas 13. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO, Polregio zainaugurowało współpracę z Gas-Trading w zakresie doradztwa nt. wykorzystania skroplonego gazu ziemnego (LNG) jako paliwa do napędzania szynowych pojazdów hybrydowych.
Pod koniec ubiegłego roku przewoźnik z sukcesem zakończył proces restrukturyzacji. Wówczas przeprowadzono wiele działań, dzięki którym udało się poprawić ofertę i komfort pasażerów. Teraz kolejnym celem jest pozyskanie taboru hybrydowego.
- Po rozważeniu wielu możliwości alternatywnego do trakcji elektrycznej zasilania w pojeździe kolejowym nasz wybór padł na źródło napędu zasilane gazem skroplonym LNG. Chcemy skorzystać z kompetencji i doświadczeń Spółki Gas-Trading S.A. z Grupy Kapitałowej PGNiG S.A. w zakresie logistyki dostaw LNG i przygotować się do użytkowania floty hybrydowych pojazdów szynowych, które pod względem napędu będą nowatorskie na polskim rynku. Pojazdy takie pozwolą nam na stworzenie atrakcyjnej i konkurencyjnej oferty bezpośrednich połączeń kolejowych na trasach, które obecnie obsługiwane są częściowo trakcją spalinową, a częściowo elektryczną. To dla pasażerów oznacza konieczność przesiadki, a przewoźnikowi generuje niepotrzebne koszty. Pojazdy hybrydowe o napędzie spalinowym, ale niskoemisyjnym, umożliwią także ograniczenie kosztów i szkodliwych dla środowiska emisji spalin – powiedział Krzysztof Zgorzelski, prezes Przewozów Regionalnych.
Umowa, którą podpisano, dotyczy analizy możliwości wykorzystania zaplecza logistycznego Polregio pod kątem zainstalowania punktów tankowania LNG. Do tego firma, z którą nawiązano współpracę, specjalizuje się w transporcie i logistyce LNG. Obecnie jest to jedno z najczystszych i najbardziej ekologicznych paliw napędowych.
– Gas-Trading S.A. jest największym przewoźnikiem w Polsce gazu LNG. Współpraca z Polregio to dla nas szansa, aby wejść w logistykę dostaw LNG dla kolejnych środków transportu (po pojazdach komunikacji miejskiej i statkach). Transport to najbardziej obiecująca branża gospodarki coraz częściej sięgająca po LNG jako paliwo napędowe. Takie inicjatywy są najlepszym dowodem na to, jak wielki potencjał kryje się w skroplonym gazie ziemnym i jak dużo dziedzin naszego życia może zrewolucjonizować – mówi Tymoteusz Pruchnik, prezes Zarządu Gas-Trading S.A.
Niedawno wprowadzono też inne udogodnienia
Od kilku tygodni pasażerowie Polregio mogą korzystać z płatności kartą. Wszystko dla "wygody podróżujących".
- Z żelazną konsekwencją wprowadzamy kolejne ułatwienia w obsłudze pasażerów. Teraz na pokładzie każdego pociągu Polregio, których dziennie uruchamiamy średnio 1900, zapłacimy także kartą płatniczą. Warto dodać, że nasze drużyny konduktorskie już od ponad roku posiadają najnowocześniejsze w Polsce terminale do sprzedaży biletów, a pod koniec lipca br. zakończyliśmy także wprowadzanie mobilnych urządzeń do płatności kartą. Jesteśmy jednym z czterech pasażerskich przewoźników kolejowych w Polsce, którzy oferują taką możliwość pasażerom – powiedziała Anna Lenarczyk, Członek Zarządu – Dyrektor Handlowy Spółki Przewozy Regionalne, właściciela marki Polregio.
Wszystkie drużyny konduktorskie Polregio w kraju już zostały wyposażone w mobilne terminale do płatności kartą.
To nie jedyne udogodnienie, które czeka na miłośników podróży pociągami. Pasażerowie będą teraz mogli potwierdzić swoją tożsamość przy pomocy platformy mObywatel. Aplikacja mObywatel wprowadzona przez Ministerstwo Cyfryzacji pozwala na wygodne przechowywanie i użycie dokumentów, takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy. Dzięki mTożsamość można bezpiecznie przechowywać i potwierdzać tożsamość za pomocą dowodu osobistego oraz legitymacji szkolnej czy studenckiej – bez konieczności posiadania przy sobie tradycyjnego dokumentu.
justyna.f@bialystokonline.pl