W stosunku do poprzedniej wersji zmieniona została przynależność powiatu zambrowskiego - teraz ma się on znaleźć w jednym okręgu z Łomżą, powiatami łomżyńskim, kolneńskim i grajewskim. Projekt marszałka uwzględnia częściowo uwagi, zgłaszane ustnie i pisemnie przez rady powiatów i samorządowców. Zwracali oni uwagę, że okręg nr 4, obejmujący południowe powiaty, byłby zbyt rozległy.
Ostateczny projekt przewiduje podział województwa na następujące okręgi: 1. - miasto Białystok, w którym wybiera się 7 radnych; 2. obejmujący miasto Suwałki, powiaty suwalski, augustowski, sejneński, sokólski i moniecki (8 radnych); 3. obejmujący miasto Łomżę, powiaty łomżyński, kolneński, grajewski i zambrowski (6 radnych) oraz 4. obejmujący powiaty białostocki, bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki (9 radnych).
Proponowany projekt uwzględnia wszystkie prawne wymogi podziału obszaru województwa na okręgi wyborcze. W każdym okręgu wybiera się nie mniej niż 5 radnych.
Ponadto w jednym okręgu wyborczym znajdą się powiaty: hajnowski, bielski, siemiatycki i białostocki, w których zamieszkują skupiska wyborców należących do mniejszości narodowych.
Marszałek Jarosław Dworzański skierował projekt podziału województwa na okręgi wyborcze do rad powiatów. Ich opinie nie będą wiążące. Prawo zgłoszenia projektu podziału na okręgi wyborcze należy wyłącznie do marszałka województwa. Decyzję w tej sprawie podejmą radni sejmiku.
Zmiany dotychczasowych granic okręgów wyborczych chciały mniejszości narodowe zamieszkujące nasz region. Chodziło przede wszystkim o połączenie powiatów bielskiego i hajnowskiego (te wcześniej był w okręgu z powiatami monieckim i sokólskim) z bielskim i siemiatyckim, gdzie mieszka liczna mniejszość białoruska. Takie ułożenie pozwoli jej na wybranie swojego przedstawiciela do sejmiku. Liczba radnych w poszczególnych okręgach wynika z liczby mieszkańców.
ewelina.s@bialystokonline.pl