Przedstawienie, które trzydzieści lat temu poruszyło całą Polskę, w ciągu 11 miesięcy między 1980 a 1981 rokiem obejrzało ponad 50 000 osób. Spektakl został zdjęty z afisza wraz z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. Został okrzyknięty pierwszym polskim musicalem dużego formatu i wystawiony blisko 100 razy, zawsze z nadkompletem widzów.
W 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego oraz w 30. rocznicę warszawskiej premiery sztuki, 13 grudnia w Centrum Produkcji Filmowo - Telewizyjnej ATM Studio, wystawiona zostanie "Kolęda-Nocka 30 lat później". TVP2 rozpocznie bezpośrednią transmisję o godz. 21.30.
Współczesna inscenizacja o uniwersalnym przesłaniu (w dwóch aktach), będzie z jednej strony próbą współczesnego spojrzenia na Polskę i na problemy Polaków po 30 latach, z drugiej strony stanie się hołdem dla wartości takich jak wolność i solidarność. Twórcy "Kolędy - Nocki. 30 lat później", w adaptacji Jarosława Minkowicza i Stanisława Trzcińskiego, zamierzają upomnieć się o przywrócenie znaczenia tym słowom.
- "Kolęda-Nocka" w 2011 roku jest widowiskiem nowoczesnym i uniwersalnym. Jest to spektakl międzypokoleniowy, który z zainteresowaniem obejrzą zarówno ludzie dorastający w latach 70. i 80., jak i młoda publika, dla której ten okres to już historia poznawana z podręczników - wyznał Stanisław Trzciński, Tematyka spektaklu jest nadal aktualna, zaś w nowej inscenizacji udział wezmą wybitni aktorzy - w tym Borys Szyc i Henryk Talar. Dlatego wierzę, że ponownie przedstawienie nie będzie nudną lekcją historii, lecz fascynującą wędrówką po nurtujących Polaków od lat sprawach i pytaniach - powiedział Stanisław Trzciński, jeden z producentów spektaklu i współautor scenariusza.
Reżyserem spektaklu został Jarosław Minkowicz, znany m.in. z adaptacji "Siedmiu Bram Jerozolimy". Na scenie wystąpi blisko 150 osób. Podobnie jak w wersji z lat 1980-81, jedną z głównych ról zagra Krystyna Prońko. W spektaklu wezmą udział także inni wybitni aktorzy oraz uznani polscy wokaliści. Między innymi: Borys Szyc i Henryk Talar, a także: Krystyna Tkacz, Wojciech Wysocki, Wojciech Dmochowski, Katarzyna Wilk, Ewelina Flinta, Monika Dryl, Łukasz "L.U.C." Rostkowski, Jerzy Łapiński i Adam Krylik. W przedstawieniu pojawi się również autor libretta Ernest Bryll.
Oprócz aktorów i solistów, w ramach projektu zaangażowane zostały także: Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz chór pod kierownictwem Piotra Nazaruka, Polska Orkiestra Radiowa i Orkiestra Adama Sztaby. Kierownikiem muzycznym oraz aranżerem jest Adam Sztaba. Scenografem - Grzegorz Policiński. Konsultantem ds. scenografii został Boris Kudlicka. Logo oraz plakat przedstawienia zaprojektował Jerzy Janiszewski, autor znaku graficznego "Solidarność". Producentem wykonawczym przedsięwzięcia jest agencja STX JAMBOREE.
Wystawienie "Kolędy-Nocki. 30 lat później" uzyskało Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Honorowy Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.