Na podlaskich "jedynkach" pań nie znajdziemy. W oczy zdecydowanie rzuca się fakt, że żadna z partii politycznych nie zdecydowała się umieścić kobiety na pierwszym - niemalże gwarantującym powodzenie - miejscu na liście wyborczej.
Jak natomiast sytuacja przedstawia się procentowo? W komitecie Koalicji Obywatelskiej kandydatki to 46%, w Lewicy - 50%. W przypadku Zjednoczonej Prawicy, Trzeciej Drogii i Konfederacji panie zajmują 35% list wyborczych.
Z podlaskiej polityki wycofuje się z kolei obecna poseł Aleksandra Łapiak. Statystyki pokazują, że miała dość niską aktywność w Sejmie.
Koalicja Obywatelska
"Czwórką" listy KO w naszym okręgu jest radna Anna Augustyn. To dr nauk ekonomicznych i wieloletnia pracownica dydaktyczna Uniwersytetu w Białymstoku. Ponadto przewodniczy Radzie Kobiet przy prezydencie miasta.
Do aktywnie działających kandydatek należy także chociażby zamieszkała w Czarnej Białostockiej Jolanta Den. Przywróćmy normalność - apeluje potencjalna posłanka z szóstej pozycji na liście. Wśród swoich priorytetów wymienia m.in. profilaktykę zdrowotną mieszkańców naszego regionu, opiekę nad seniorami, a także odpolitycznienie służb mundurowych, w tym Lasów Państwowych. Ostatni punkt z pewnością nawiązuje do jej wykształcenia - Jolanta Den jest dyplomowaną leśniczką.
Poparciem samej Jolanty Kwaśniewskiej cieszy się Maria Bożena Ancipiuk - rolniczka z Michałowa, na liście KO zajmująca pozycję numer 16. Panie poznały się, gdy aktualna kandydatka na posłankę organizowała akcje charytatywne na rzecz uchodźców z granicy polsko-białoruskiej.
Zjednoczona Prawica
Pierwsza kobieta na liście PiS do Sejmu z naszego regionu to łomżynianka Bogumiła Olbryś, na co dzień pełniąca funkcję dyrektorki Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży. W swoim programie wyborczym kobieta podkreśla, że planuje działać na rzecz rodziny i edukacji.
W podlaskiej drużynie PiS-u startuje także - pod numerem 13 - Małgorzata Mitura, pełnomocnik wojewody podlaskiego ds rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, aktywnie działająca w partyjnej młodzieżówce. To dowód na to, że dajemy szansę również ludziom młodym na to, aby sprawdzić się w polityce, aby wnieść do polityki ożywczy powiew młodości i entuzjazmu - przedstawiał ją Jacek Sasin.
Z 17. miejsca w wyborach udział bierze z kolei Urszula Jabłońska, od lat zaangażowana społecznie, mająca na swoim koncie m.in. posadę burmistrza Łap. Chcę silnej, suwerennej i sprawiedliwej Polski, w której jest dobre miejsce dla Mieszkańców Łap, okolic i całego Podlasia - mówi o sobie.
Lewica
Już na "dwójce" - w przypadku listy Lewicy - znajdziemy Izabelę Piasecką, mieszkankę Augustowa. Jest to kandydatka niezrzeszona, specjalistka ds marketingu i handlu. W przeszłości zajmowała m.in. stanowisko zastępczyni burmistrza.
Z 16. pozycji startuje członkini partii Razem, białostoczanka Justyna Rembiszewska, doktorantka w zakresie nauk społecznych na UwB. Współorganizowała pierwszy białostocki protest przeciw łamaniu praw kobiet i zaostrzeniu ustawy aborcyjnej w 2017 roku. Wspierała też protest nauczycieli i demonstracje przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej.
Trzecia Droga
Barbara Okuła z numerem 3 to pierwsza kobieta na liście komitetu wyborczego Trzeciej Drogi. Członkini Polski 2050 Szymona Hołowni to doświadczona przedsiębiorczyni, która podkreśla, jak ważna jest silna reprezentacja kobiet w Sejmie. Mamy intuicję, potrafimy rozwiązywać problemy i uważam, że w parlamencie powinno być nas więcej - przekonuje.
Tuż za nią - na pozycji numer 4 - plasuje się Agnieszka Zawistowska z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dyrektorka biura poselskiego Stefana Krajewskiego aktywnie działa w organizacji Kobiety w Centrum.
Nr 17 tej listy wyborczej to Izabela Maria Polecka z partii Szymona Hołowni. Chcemy zastąpić to, co do tej pory niszczyło, tym, co buduje - deklaruje kandydatka.
Na 25. miejscu kandyduje studentka fizjoterapii Monika Drozdowska. Długo się zastanawiałam czy startować, jednak doszłam do wniosku że będąc w polityce mogę zdziałać dużo więcej dobrego niż będąc poza nią - tłumaczy.
Konfederacja
W przypadku listy nr 5, na 6. pozycji znajdziemy Barbarę Majewską. To zamieszkała w Białymstoku nauczycielka. Jak dla każdej kobiety, dla mnie bardzo ważne jest bezpieczeństwo - mojej rodziny i mojej ojczyzny - możemy przeczytać na profilu kandydatki w mediach społecznościowych.
Z kolei z 13. miejsca startuje Agnieszka Purzyńska-Pugacewicz, na co dzień księgowa.
24@bialystokonline.pl