Klasyka Kina - "Palacz zwłok"

dodane dnia: 2011-11-22 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2011-11-23
W ramach cyklu Klasyka Kina zapraszamy na pokaz fimu "Palacz zwłok".

Prelekcja przed oraz moderowanie dyskusji po filmie - Bartosz Żurawiecki

Bartosz Żurawiecki (ur. 1971) - dziennikarz, krytyk filmowy, felietonista, pisarz i dramaturg. Publikuje w "Przekroju", "Replice", "Filmie", "Dialogu", "Ha!arcie", na stronach wp.pl i onet.pl. Prowadzi blog filmowy kanału ale kino!. Laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka dla młodego krytyka filmowego (1996). Autor powieści Trzech panów w łóżku, nie licząc kota (2005) i Ja, czyli 66 moich miłości (2007), a także zbioru dramatów Erotica alla polacca. Nowele dramatyczne (2005). Współautor książek Homofobia po polsku (2004), Autorzy polskiego kina (2004) i Parametry pożądania: kultura odmieńców wobec homofobii (2006).


O filmie:

Palacz zwłok (Spalovac mrtvol) reż. Juraj Herz
Obsada: Rudolf Hrusinsky, Vlasta Chramostova, Jana Stehnova Czechosłowacja, 1968, 95 min

Karl Kopfrkingl na pozór wiedzie żywot najzwyklejszego czeskiego mieszczucha, którego jedyną rozrywką są niedzielne spacery z rodziną. Karl ma jednak pewne hobby - interesuje się Tybetem, a jego ulubioną książką jest "Tybetańska księga umarłych" - co nie powinno dziwić, zważywszy, że zajmuje się paleniem zwłok... Powoli lecz nieubłaganie rodzi się w nim obsesja wydajności: gigantyczne krematorium, z zewnątrz bardziej przypominające pałac, potrzebuje nowych ciał do spalenia.

"Palacz zwłok" to przejmujące studium kina grozy połączone z analizą szaleństwa i nazistowską problematyką. Główny bohater, Karl Kopfrkingl, jest palaczem zwłok w praskim krematorium w czasie hitlerowskiej aneksji. Lubuje się w sterylnym porządku, muzyce klasycznej i swojej pracy. Ma obsesję na punkcie swoich obowiązków. Uważa, że uwalnia dusze zmarłych. Wszystkie grzechy usprawiedliwia swoją potencjalną dobrocią. Bez oporów psychologicznych wchodzi w układ z nazistami a konformistyczne nastawienie zmienia drastycznie jego koncepcję pojmowania rzeczywistości. Obraz uważany jest za sztandarową pozycję Nowej Fali, obnażającą ułomność ludzkiego charakteru i uświadamiającą łatwość manipulacji pragnieniami. Zalicza się go do klasyki gatunku grozy zarówno w kategorii książki i filmu - powstał na postawie powieści Ladislava Fuksa, psychologa i filozofa, znanego również z tytułu "Pan Teodor Mundstock".

Godz. 18.00
Bilety w cenie 7zł, 10zł do nabycia w kasie kina Forum.
Miejsce imprezy
ul. Legionowa 5
15-281 Białystok
Imprezy

1647 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39