Kładki nad Narwią. Rodzinny weekend na łonie natury

2014.08.27 00:00
Drewniana kładka, pływające platformy i piękne widoki. Dzięki pomostowi poprowadzonemu pomiędzy miejscowościami Śliwno i Waniewo możemy znaleźć się w sercu Narwiańskiego Parku Narodowego bez konieczności korzystania z łodzi lub kajaka.
Kładki nad Narwią. Rodzinny weekend na łonie natury
Fot: Anna Dycha
Kładka łącząca Śliwno z Waniewem

W letnie weekendy trasa przeżywa oblężenie. Po kładkach spacerują całe rodziny, miłośnicy ornitologii oglądają ptaki za pomocą lornetek. W czasie upału warto zabrać ze sobą wodę i nakrycie głowy.

Ze Śliwna do Waniewa

Dojazd do Śliwna nie jest skomplikowany. Od strony Białegostoku należy jechać szosą w kierunku wsi Kruszewo, skręcić w lewo do miejscowości Konowały i dalej kierować się na Śliwno. Przed wejściem na kładkę możemy zostawić samochód. Łączy ona dwa przeciwlegle brzegi Narwi.

Największą atrakcją tej ścieżki jest przeprawa przez liczne w tym miejscu koryta rzeczne przy pomocy pływających pomostów umocowanych na linach. Mniej więcej pośrodku liczącej 1050 m trasy, w miejscu dawnego zamczyska, znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę doliny. Przy ścieżce znajduje się 5 tablic edukacyjnych, dzięki którym można zapoznać się z najważniejszymi walorami przyrodniczymi i kulturowymi tego obszaru.

Widok na dolinę Narwi

Gdy dojdziemy do Waniewa, warto wejść na wieżę widokową. Rozciąga się stąd malowniczy widok na kładkę, dolinę Narwi i charakterystyczne łódki pychówki - swoją nazwę zawdzięcza technice pływania, która polega na odpychaniu się od dna długim wiosłem lub tyczką.

Miasteczko zachowało XVI-wieczny układ urbanistyczny. Znajduje się tu neoromański kościół pw. Wniebowzięcia NMP z XIX wieku. Został zniszczony w 1944 roku, odbudowano go w 1951 roku. Obok kościoła postawiono dzwonnicę i drewniany dom parafialny.

W lipcu 2013 roku w Waniewie zostało otwarte Centrum Informacji Turystycznej. Można w uzyskać wszelkie potrzebne informacje, m.in. na temat atrakcji turystycznych czy noclegów. Placówka jest czynna w godz. 9-17. Gdyby była zamknięta, można dzwonić pod numer telefonu: 500 19 28 28 lub pisać na adres e-mail: it.waniewo@op.pl.

Narwiańskie bagna pod ochroną

Narwiański Park Narodowy, najmłodszy podlaski park narodowy, powstał w 1996 roku. Obejmuje swoim zasięgiem bagienną dolinę Narwi na odcinku Suraż - Rzędziany o powierzchni 7 350 ha. Jego głównym celem jest ochrona wyjątkowego systemu rzecznego i specyficznie wykształconego ekosystemu bagiennego.

Roślinność zmienia się od koryta rzeki, w kierunku skraju doliny. Przy kładce występują głównie trzcinowiska oraz roślinność wodna i łąkowa. W rzece podziwiać można rośliny o pływających liściach, takie jak grzebienie białe i grążele żółte. Brzegi rzeki porastają szumiące szuwary.

Dolina Narwi to ważne miejsce bytowania ptaków. Symbolem parku jest błotniak stawowy - drapieżny ptak gniazdujący w trzcinach. Spotkać tu też można bąka, cyrankę, derkacza, gęsi, łabędzie krzykliwe czy bociany białe. Występują tutaj również ssaki - najliczniej dziki, spotykane są również łosie, bobry i wydry. Duża wilgotność sprzyja obecności płazów - żab moczarowych i rzekotek drzewnych.

Za wstęp do parku pobierane są opłaty: bilety można nabyć w siedzibie parku w Kurowie lub przy wejściu na kładkę. Z opłat zwolnieni są mieszkańcy gmin Choroszcz, Turośń Kościelna, Suraż, Łapy, Sokoły, Kobylin Borzymy i Tykocin oraz dzieci do lat 7.

Kurowo: dwór, kładka i kajaki

Siedziba NPN mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym dworku w Kurowie, położonym w pięknym parku. W budynku znajduje się stała ekspozycja przyrodnicza, otrzymamy tutaj również bezpłatne materiały. Warto pospacerować kładką i wejść na wieże widokowe. Wypożyczane są kajaki, udostępniane pole biwakowe.

Dwór otacza park, w którym ustawiono tablice informacyjne poświęcone m.in. historii budynku oraz bogactwu przyrodniczemu.

Korzystałam z:
1. "Największe atrakcje turystyczne w województwie podlaskim", wyd. PROT,
2. "Województwo Podlaskie zaprasza. Informator turystyczny".
3. materiały Narwiańskiego Parku Narodowego
.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl
1079 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39