Doświetlenie przejść dla pieszych polega na zamontowaniu nad nimi dodatkowych, specjalnych lamp o świetle białym, odróżniającym się od światła lamp ulicznych.
– Dzięki tej różnicy pieszy na przejściu jest lepiej widoczny, kierowca szybciej może go zauważyć. Przez to piesi na przejściu i w jego otoczeniu są bezpieczniejsi – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński.
W sumie zostało doświetlonych 51 białostockich przejść dla pieszych. Chodzi o te na al. Konstytucji 3 Maja, oraz na takich ulicach, jak: Knyszyńska, Zwycięstwa, Wiadukt, Sławińskiego, Niewodnicka, Klepacka, Bohaterów Getta, Mickiewicza, Piastowska, Mieszka I, Piasta, Słonimska, Wyszyńskiego, Berlinga, Świętojańska, Ciołkowskiego, Popiełuszki, Bohaterów Monte Cassino, Przędzalniana, Raginisa, Transportowa, Składowa, Pułaskiego, Magnoliowa, Warszawska, Kopernika, al. Solidarności, Podleśna i I Armii Wojska Polskiego.
Przejścia dla pieszych o zwiększonym natężeniu ruchu są w Białymstoku doświetlane od 2013 r. W 2014 r., spośród zgłoszeń mieszkańców, we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku doświetlono 20 przejść, m.in. przy lodowisku miejskim, w Alei Zakochanych czy przy akademikach Politechniki Białostockiej. Koszt zeszłorocznej inwestycji to 194 tys. zł.
Ciągle może zgłaszać kolejne miejsca, których według mieszkańców doświetlenie jest potrzebne. Maila w tej sprawie należy wysłać na adres: zdm@um.bialystok.pl.
ewelina.s@bialystokonline.pl