Akcja "Bezpieczny Mikołaj"
We wtorek (6.12) w ramach akcji "Bezpieczny Mikołaj" policja skontrolowała w Choroszczy kierowców przewożących dzieci do szkół. Funkcjonariusze sprawdzali zarówno kierowców autobusów, jak i prowadzących auta rodziców oraz opiekunów.
Mundurowi zwracali szczególną uwagę na to, czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, czy dzieci przewożone są w wymaganych fotelikach oraz czy są bezpiecznie przymocowane do siedzeń. Zweryfikowali także stan techniczny autobusów: jakość kół i opon, światła, oznakowanie autobusu oraz konieczną dokumentację, a także kondycję kierujących.
- W kilku sytuacjach, niestety, okazało się, że transport dzieci wcale nie przebiega tak niezawodnie jak się wydaje: kontrole wykazały, że rodzice, w pośpiechu, nie przypinają dzieci w pasy, zapominają o fotelikach. To niedobrze, ponieważ narażają siebie i swoje pociechy na duże niebezpieczeństwo – mówi wyjaśnia Urszula Glińska, rzecznik prasowy burmistrza Choroszczy.
Należy pamiętać, że niezapięty w pasy podróżujący, tym bardziej dziecko, w wypadku nagłego hamowania pojazdu z wielką siłą przemieszcza się po aucie, czym zagraża sobie – narażając się na urazy i złamania - ale także śmiertelnie zagraża kierowcy, zwiększając ryzyko uderzenia weń i wytrącenia go z toru jazdy.
Karą były cytryny
- Dziś w Choroszczy nie było mandatów, nawet za źle zaparkowane auta. Niepoprawni kierowcy, oprócz pouczeń, otrzymywali kwaśne prezenty – cytryny, które musieli na miejscu zjeść. Łącznie sprawdzono 15 osób, z których 4 wręczono cytryny – wyjaśnia Glińska.
W Choroszczy kontrola wypadła pozytywnie. Natomiast jeszcze niedawno Najwyższa Izba Kontroli wskazywała, że w Podlaskiem dochodzi do wielu nieprawidłowości w zakresie dowozu dzieci do szkół.
Z raportu przygotowanego przez NIK wynikało, że np. w gminie Narew brakowało opiekunów dla części uczniów dowożonych do dwóch zespołów szkół. W gminach Jedwabne, Dubicze Cerkiewne, Narew oraz Dziadkowice autobusy, którymi dowożono uczniów, miały odpowiednio ponad 30, 28, 23 oraz 20 i 22 lata.
Nieprawidłowości pojawiły się także w Gródku. Tamtejszy urząd gminy nie korzystał z prawa do kontroli przewoźników realizujących dowóz dzieci i uczniów do gimnazjum, szkoły i przedszkola (w tym uczniów niepełnosprawnych) oraz nie weryfikował uprawnień przewoźników do wykonywania przewozów.
dorota.marianska@bialystokonline.pl