KAS zachęca do pobierania paragonów. Pomoże w tym aplikacja e-Paragony

2022.07.19 13:22
Ministerstwo Finansów przygotowało mobilną aplikację, która pomóc ma w uporządkowaniu wielu paragonów, otrzymywanych każdego dnia. Za jej pośrednictwem możliwe będzie nie tylko zarządzanie i katalogowanie wydatków, lecz także uzupełnianie gwarancji, czy zgłaszanie różnych nieprawidłowości.
KAS zachęca do pobierania paragonów. Pomoże w tym aplikacja e-Paragony
Fot: pixabay

W ostatnich latach lokalne oddziały KAS zaczęły pilnie przyglądać się wystawianiu paragonów. Kontrole nasilają się zwłaszcza w miejscach turystycznych, gdy trwa sezon wypoczynkowy. Sprawdza się nie tylko to, czy paragony zostają wystawiane, lecz również to, czy sporządzane są poprawnie.

Za pomocą nowo powstałej aplikacji możliwe będzie zarządzanie wydatkami i przypisywanie do nich paragonów (także tych papierowych). Posłużyć może również do przeglądania różnych statystyk, jak i katalogowania wydatków. W aplikacji uzupełnimy też informacje o gwarancjach i sprawdzimy wystawione przez kasy wirtualne kody QR. W przypadku potrzeby anonimowo zgłosimy w niej różne nieprawidłowości. Jak zapowiada KAS, w przyszłości aplikacja ma zostać poszerzona również o możliwość pobrania elektronicznego paragonu bezpośrednio z kasy.

Dane w aplikacji przechowywane są w pamięci telefonu. Wersja aplikacji na iOS umożliwia dodatkowe utrzymywanie danych w indywidualnej chmurze. Trwają prace nad tą samą funkcją dostępną na urządzeniach z systemem Android.

Po co paragon?

Przechodząc do korzyści z każdorazowego pobierania paragonu, wymienić można ich wiele. Przede wszystkim mamy wówczas pewność (oczywiście tylko wtedy, jeśli wystawiony paragon jest paragonem prawdziwym), że określona część zapłaconej kwoty zasila budżet państwa.

Zabierając paragony wspieramy jednocześnie uczciwą konkurencję. Przedsiębiorcy, którzy nie wystawiają prawdziwego paragonu (np.: dając klientowi tylko potwierdzenie płatności kartą, które nie jest równe paragonowi; czy też wystawiając paragon niefiskalny), zysk zachowują dla siebie, czym powiększają tzw. „szarą strefę” i szkodzą zdrowej konkurencji na rynku.

Z perspektywy klienta posiadanie paragonu w znacznym stopniu ułatwia także złożenie reklamacji. Każdorazowe pobieranie uniemożliwia też gromadzenie paragonów przez nieuczciwych przedsiębiorców, co mogłoby później posłużyć im do różnych oszustw podatkowych.

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów, prawidłowy paragon powinien posiadać trzy charakterystyczne cechy: oznaczanie "paragon fiskalny"; numer NIP, nazwę i adres sprzedawcy oraz logo fiskalne i numer unikatowej kasy.

Aplikacja jest darmowa. Można pobrać ją zarówno w Google Play, jak i App Store.

Jakub Redo
24@bialystokonline.pl

1712 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39