Kartoniki po napojach i folia już się nie zmarnują. Białostocka spółka ma na to pomysł

2024.09.12 13:40
Miejska spółka LECH otrzymała główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie pn. "Innowacja i inspiracja w gospodarce odpadami" za stworzenie doświadczalnej linii do produkcji desek kompozytowych z kartoników po napojach oraz folii.
Kartoniki po napojach i folia już się nie zmarnują. Białostocka spółka ma na to pomysł

Ideą konkursu jest nagradzanie innowacyjnych projektów, otwierających drogę do nowych możliwości wykorzystywania odpadów. Jak pisze organizator konkursu, którym jest firma Abrys: "gospodarka odpadami powinna być otwarta na innowacje, nowe rozwiązania techniczne i organizacyjne. Chcemy znajdować w naszej branży pozytywne przykłady innowacji oraz inspiracje do rozwoju."

Takim właśnie przykładem jest nowa inwestycja zrealizowana przez spółkę w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach. Powstała tam doświadczalna linia do produkcji desek kompozytowych z opakowań wielomateriałowych po napojach typu TetraPak i folii polietylenowej w proporcjach – 45 % opakowania wielomateriałowe oraz 55 % folia.

3 września, podczas konferencji w Zakopanem, odbyło się podsumowanie tegorocznej edycji konkursu. Projekt PUHP LECH został uznany najlepszą "Innowacją i Inspiracją 2024 roku". Nagrodę odebrał prezes spółki Michał Stefanowicz.

Projekt zrealizowany został we współpracy z Politechniką Poznańską, która udzieliła w spółce LECH licencji na wykorzystanie doświadczalnej technologii. Istotą wynalazku jest sposób wytwarzania płyty kompozytowej, który polega na oczyszczeniu i rozdrabnianiu odpadów opakowaniowych na drobne kawałki. Następnie poddaje się je prasowaniu w temperaturze 110 – 230 stopni C i układaniu naprzemiennie z foliami z polietylenu, a następnie prasowaniu przy podwyższonym ciśnieniu.

Według ekspertów z branży, opakowania wielomateriałowe po napojach są niezwykle trudnym odpadem do odzysku. W Polsce nie ma jeszcze takiej linii, która wykorzystywałaby je całkowicie. Jednak to może ulec zmianie, ponieważ doświadczalna technologia, którą realizuje przedsiębiorstwo LECH w Białymstoku, pozwoli w 100 procentach wykorzystywać takie opakowania.

płytka


Jak można wykorzystać płytę z odpadów?

Płyty, jak podaje przedsiębiorstwo LECH, jako półprodukty do obróbki mechanicznej, mogą znaleźć zastosowanie w budownictwie, transporcie, logistyce, małej architekturze, sektorze meblarskim np. jako:

- alternatywa dla płyty pilśniowej, MDF i OSB
- płyty izolacyjne
- płyty podłogowe
- płyty szalunkowe
- wypełnienie poziomów regałów magazynowych
- panele dźwiękochłonne
- osłona przed wiatrem i deszczem np. na budowach
- podłogi furgonetek, ciężarówek, przyczep i wagonów
- mała architektura ogrodowa i miejska (ławki)
- płyty reklamowe.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1925 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39