Karta praw mieszkańca na 22 lat samorządu terytorialnego

2012.05.25 00:00
27 maja 1990 po raz pierwszy w nowej Polsce wybieraliśmy władze samorządowe. Od tamtego czasu wiele się zmieniło - powstały nowe drogi, ulice, szkoły. Nasze miejscowości wyglądają inaczej, lepiej. Mimo to mówimy o samorządowcach "oni", choć ich sami wybraliśmy, że nie mamy wpływu na decyzje rządzących.
Karta praw mieszkańca na 22 lat samorządu terytorialnego
Fot: ESD

Wiele jest przyczyn takiej sytuacji: lęk lokalnych włodarzy przed roszczeniami mieszkańców, nie zawsze możliwymi do spełnienia, ale też czasem urzędnicza arogancja i przekonanie "że my wiemy lepiej". Z kolei my mało wiemy o obowiązkach samorządu i naszych prawach. A nie musimy być bezradni. Możemy wpływać na decyzje, wymagać i wiele rzeczy robić wspólnie.

Chcesz dowiedzieć się czy gmina planuje likwidację szkół? Masz pomysł na odnowienie zdewastowanego skweru? Nie możesz wyrobić nowego dowodu osobistego, bo urząd jest otwarty tylko do 16? Od miesięcy w komunalnej kamienicy, w której mieszkasz przecieka dach? Nie dostałeś odpowiedzi na pismo wysłane do urzędu? Obawiasz się, że planowana w sąsiedztwie spalarnia śmieci będzie uciążliwa i zaszkodzi twojemu zdrowiu?

Co zrobić w takich sytuacjach? Akcja Masz Głos Masz Wybór przygotowała praktyczny poradnik "Orientuj się! Twoja karta praw mieszkańca".

Fundacja Batorego we współpracy ze Szkołą Liderów i innymi organizacjami od 10 lat prowadzi akcję Masz Głos, Masz Wybór. Pomaga we współpracy mieszkańców z władzami samorządowymi, zachęca do udziału w wyborach i interesowania się działaniami władz, informuje o prawach obywateli. Więcej o samorządzie i twoich prawach na www.maszglos.pl

Kartę praw mieszkańca można przeczytać tutaj.

E.S.

1255 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39