W Podlaskiem wzrasta liczba spółek z kapitałem zagranicznym, zanotowano ich przyrost o 25%. Ma to wpływ na spadek bezrobocia w województwie. W czerwcu tego roku zmniejszyło się ono z 13,5% do 10,8%.
- Dowodzi to, że kapitał zagraniczny widzi szanse rozwojowe nie tylko w regionach najlepiej rozwiniętych, gdzie do tej pory najsilniej się lokował, ale także w tych o niższym poziomie rozwoju i słabszej infrastrukturze. To informacja, że władze samorządowe w tych regionach potrafią tworzyć warunki sprzyjające napływowi kapitału – polskiego i zagranicznego – komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.
W ciągu 2 lat, od czerwca 2014 do czerwca 2016, liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w systemie REGON wzrosła o 109 tys. Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, pojawiło się więcej spółek prawa handlowego z polskim kapitałem – z 310 tys. do 390 tys. (wzrost o ponad 25%). Powiększyła się także liczba spółek z udziałem kapitału zagranicznego - z 80 tys. do 89 tys. Większość z nich to spółki kapitałowe (SA i z o.o.).
- To ciągle mało, bo spółki handlowe stanowią jedynie 11,4% wszystkich podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Polsce, a spółki handlowe z kapitałem zagranicznym – 2%. Jednak tak dynamiczny wzrost ich liczby w ciągu 2 lat wskazuje, że przedsiębiorczość w Polsce nie tylko zwiększa się, ale przede wszystkim się profesjonalizuje – wyjaśnia Starczewska-Krzysztoszek.
Spółki handlowe to m.in. większa skala działania niż firmy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, większe zatrudnienie, fachowość zarządzania czy lepsza przejrzystość finansów.
dorota.marianska@bialystokonline.pl