Na kampusie przy ul. Ciołkowskiego odbyło się uroczyste wmurowanie podpisanych aktów erekcyjnych pod budowę gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia oraz obserwatorium astronomicznego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miasta, województwa, Uniwersytetu w Białymstoku, duchowieństwa, projektanci i architekci, którzy pracują nad budową.
Prace trwają od wiosny
Wykonawcą kontraktu o wartości 37 898 158,75 zł został Budimex S.A. Jest to kolejna inwestycja tej firmy dla UwB. Prace nad budową Biblioteki Uniwersyteckiej i obserwatorium trwają już od kilku miesięcy. Gmach biblioteki ma być gotowy w lutym 2021 r., a obserwatorium w marcu 2020 r. Jak zapewnia Rektor Uniwersytetu w Białymstoku Robert Ciborowski - prace wyprzedzają założony termin:
- Najważniejsza rzecz na terenie budowy, to że ona bardzo szybko pnie się w górę. Jesteśmy sporo przed terminem. I mam nadzieję, że te prognozy, które mówiły, że będziemy czekać prawie 2,5 roku, będą nietrafione i będzie to wszystko szybciej – mówił.
Nowoczesna biblioteka i obserwatorium
Nowa siedziba biblioteki ma mieć 3250 m2 powierzchni. Pomieści 12 000 metrów bieżących półek na woluminy. Oprócz tego w bibliotece znajdzie się magazyn książek, zbiorów specjalnych oraz pracownie zajmujące się ich segregowaniem, opracowywaniem i udostępnianiem. Nowy budynek zajmą także sale szkoleniowe oraz czytelnia z antresolą, która pomieści ok. 150 osób.
- Będzie to naprawdę nowoczesna biblioteka, świetnie wyposażona. Myślę, że odpowiadająca XXI wiekowi. Przede wszystkim w kwestii dostępu do tego, co dla studentów i pracowników najważniejsze, czyli do książek. Dostęp do tego, co najważniejsze w nauce, będzie błyskawiczny, dzięki bardzo szerokiej dygitalizacji – mówił Ciborowski.
Aż 6 kondygnacji będzie miało obserwatorium z planetarium. Na najwyższej, ruchomej i specjalnej kopule, znajdzie się obserwatorium z teleskopami. Oprócz tego w budynku zaplanowano kameralne planetarium z nowoczesnym systemem projekcji obrazu, pokoje do pracy naukowej czy serwerownie. Zapowiadana jest rozbudowa kampusu wokół budynku obserwatorium.
- To, co tutaj powstaje, będzie początkiem naszych planów troszeczkę szerszych. Mianowicie chcemy to obserwatorium wpleść w taki park doświadczeń, który przypominałby trochę Krakowski Park Jordana. Mieszkańcy, studenci, pracownicy będą mogli korzystać z tego i zobaczyć na własne oczy, jak niektóre doświadczenia przebiegają - dodał rektor.
Dofinansowanie z ministerstwa
Uczelnia na zrealizowanie inwestycji otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na obserwatorium z parkiem doświadczeń oraz bibliotekę ma 34 552 000zł.
Poseł Jacek Żalek odczytał list od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina:
- Z satysfakcją przyjąłem wiadomość, że uczelnia kierowana przez jego licencję mogąca poszczycić się znacznymi osiągnięciami, stale rozszerza swój potencjał. Czego jednym z wyznaczników jest rozbudowa bazy naukowo-dydaktycznej. To niezaprzeczalny dowód prężnego rozwoju uniwersytetu i zaangażowania środowiska akademickiego. Wierzę, że nowe obiekty, których budowa jest współfinansowana z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyczynią się do podniesienia poziomu kształcenia, jakości badań i rangi uczelni - napisał minier.
24@bialystokonline.pl