Już za kilka dni sklepy będą masowo kontrolowane. Takiego sprawdzania nie było od 8 lat

2016.08.10 10:45
Oni 15 sierpnia nie świętują. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadzi kontrole sklepów w całym kraju.
Już za kilka dni sklepy będą masowo kontrolowane. Takiego sprawdzania nie było od 8 lat
Fot: pixabay.com

W poniedziałek (15 sierpnia), kiedy będziemy obchodzili Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Maryi Panny, w sklepach pojawią się osoby z Państwowej Inspekcji Pracy. Przeprowadzą kontrole placówek handlowych w całym kraju w związku z tym, że będzie to dzień, podczas którego obowiązuje zakaz handlu.

Inspektorzy sprawdzą, kto i na jakiej podstawie wykonuje pracę. Zweryfikują przygotowanie do pracy pod kątem badań lekarskich i szkoleń z zakresu bhp. Skontrolują, czy pracujący w placówkach cudzoziemcy są zatrudnieni legalnie. Sprawdzą, czy przestrzegane są przepisy o czasie pracy, wypłacie wynagrodzenia oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

Decyzja Głównego Inspektora Pracy o przeprowadzeniu tego dnia wzmożonych kontroli w handlu przez wszystkie jednostki organizacyjne Państwowej Inspekcji Pracy (16 OIP plus 43 oddziały terenowe OIP) została podyktowana powtarzającymi się sygnałami o łamaniu zakazu pracy w handlu w święta, jak również niepokojącymi informacjami o nieprzestrzeganiu innych przepisów prawa pracy, także w zakresie legalności zatrudnienia, głównie przez małe placówki handlowe.

To pierwsze od ponad 8 lat kontrole placówek handlowych przeprowadzone w dniu świątecznym, gdy obowiązuje zakaz pracy w handlu.

Natomiast od początku roku inspektorzy stwierdzili 96 przypadków złamania zakazu pracy w handlu w święta wobec ponad 300 pracowników (dla porównania w 2015 r. kontrolujący odnotowali 158 takich przypadków). 52 pracodawców ukaranych zostało grzywną, a w odniesieniu do 11 zatrudniających inspektorzy pracy skierowali do sądu wnioski o ukaranie.

Do najczęstszych naruszeń prawa pracy w kontekście zakazu handlu w święta należą: omijanie przepisów poprzez zatrudnianie "własnych" pracowników (na co dzień mających umowy o pracę) na podstawie umów cywilnoprawnych, zawieranie pozornych umów cywilnoprawnych, podczas gdy takie osoby pracują w warunkach właściwych dla umowy o pracę (w określonym miejscu i czasie, pod nadzorem kierownictwa).

Licznie występujące wykroczenia dotyczą również zatrudniania bez żadnej umowy "na czarno", braku bieżącej ewidencji czasu pracy, nieprawidłowości w jej prowadzaniu, nieewidencjonowania pracy w święto, zaniżania wynagrodzenia za pracę, problemów z wypłatą za pracę w nadgodzinach, niezapewnienia odpoczynku dobowego i tygodniowego pracownikom, nieudzielenia innego dnia wolnego w zamian za pracę wykonywaną w niedzielę oraz brak profilaktycznych badań lekarskich pracowników i szkoleń bhp.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1720 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39