Już wiemy, co było na maturze z języka polskiego [ARKUSZE]

2019.05.06 13:59
W poniedziałek (6.05) z rana prawie 9 tys. uczniów z województwa podlaskiego zasiadło w ławkach, by napisać jeden z najważniejszych egzaminów w swoim życiu. Już wiemy, z jakimi zadaniami musieli się zmierzyć.
Już wiemy, co było na maturze z języka polskiego [ARKUSZE]
Fot: Justyna Fiedoruk
Jakub Jarocki, uczeń VI LO

Podstawowy polski już za nami

W poniedziałkowy poranek elegancko ubrani maturzyści o godz. 9.00 rozpoczęli pisanie matury podstawowej z języka polskiego. Od kilku tygodni na internetowych forach młodzież "gdybała", co może pojawić się na teście i jakie lektury z pewnością warto sobie przypomnieć. Jak zawsze celowano w "Lalkę" Bolesława Prusa, która uznawana jest już chyba za maturalny hit. Oprócz tego typowano "Granicę" Zofii Nałkowskiej czy "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Już wiadomo, z czym zmierzyli się uczniowie. Jeśli chodzi o dłuższą pracę pisemną, za którą jest najwięcej punktów, to młodzież mogła wybrać – rozprawkę z "Dziadów" cz. III Adama Mickiewicza lub zinterpretować wiersz pt. "Samotność" Anny Świrszczyńskiej.

- Na rozprawce były "Dziady" cz. III. Wybrałem rozprawkę. Spodziewałem się głównie "Wesela" Wyspiańskiego, jednak "Dziady" też miałem z tyłu głowy, więc się z tego przygotowałem. Jeśli chodzi o inne zadania, to były 2 teksty, jeden dotyczący dyskusji, a drugi powieści historycznej i historii. Wydaje mi się, że matura tegoroczna była łatwiejsza niż ta, którą pisali rok temu – mówi Jakub Jarocki z klasy IIIB informatycznej z VI Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Królowała rozprawka

Rozprawka była chyba najchętniej wybierana przez maturzystów, którzy rokrocznie obawiają się analizy wiersza. Osoby z klas humanistycznych raczej nie miały jednak trudności z maturą podstawową z języka polskiego.

- Tematem była wolność, czym jest dla człowieka. Był to stosunkowo łatwy temat, bowiem jest wiele utworów literackich, jak i w ogóle tworów kultury, można było odnieść się do filmu, książki, czegokolwiek. Zadania testowe były trudniejsze i łatwiejsze, właściwie standardowo, jak zawsze. Jeśli chodzi o dłuższą pracę pisemną, wybrałem rozprawkę, w której trzeba było odnieść się do fragmentu podanego z "Dziadów" cz. III, dodatkowo do całości utworu oraz wybranego tekstu kultury, w moim przypadku były to film i serial, który wcześniej oglądałem. Nie spodziewałem się "Dziadów" – mówi Eryk Kołodziejczyk z klasy IIIA humanistycznej z III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Aczkolwiek pojawiły się głosy, że egzamin wcale taki łatwy nie był, przynajmniej jeśli porównać go z próbnymi testami.

- Niektóre pytania testowe były podchwytliwe. Pierwszy tekst był całkiem prosty, ale drugi już znacznie trudniejszy – mówi Natalia Klim z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku. - Matura próbna, uważam, że była łatwiejsza niż ta prawdziwa.

O godz. 14.00 uczniowie (którzy zadeklarowali wcześniej taką chęć) napiszą maturę rozszerzoną z języka polskiego. Jutro zmierzą się z zadaniami z matematyki, a w środę – z języka angielskiego. Więcej: Zakwitły już kasztany, czyli ruszają matury. Dziś język polski HARMONOGRAM.

Arkusze Odpowiedzi

Po godz. 14.00 arkusze będą dostępne tutaj: Arkusze Odpowiedzi.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1710 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39