Uchwała o utworzeniu Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis zapadła 4 miesiące temu podczas sesji sejmiku województwa podlaskiego, ale sam pomysł powstał już 2019 r. Jego realizacja idzie na fali sukcesu wystawy Xylopolis, jaką województwo wraz z partnerami zaprezentowało w październiku 2021 r. podczas Expo w Dubaju. Nowy obiekt ma być wzorowany właśnie na polskim pawilonie.
Teraz zapadła decyzja, gdzie on zostanie zbudowany. Rozważano kampus Politechniki Białostockiej, kampus Uniwersytetu w Białymstoku oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej pod Wasilkowem. Ostatecznie wybraną ostatnią lokalizację.
Koncepcja zakłada, że powierzchnia budynku Centrum Xylopolis sięgnie ok. 8 tys. m2. Władze województwa przewidują, że będą odwiedzali je turyści z całej Europy, gdyż takiej instytucji niema nigdzie na świecie. Wg szacunków może być to nawet do 2 tys. dziennie.
Teren przy skansenie da możliwość realizacji inwestycji z dużym rozmachem. Do dyspozycji jest tam ok. 4 hektarów, ponadto jest to miejsce dobrze skomunikowane: sąsiaduje z drogą krajową nr 8 i z linią kolejową Białystok-Kuźnica Białostocka. Teren nie jest zagospodarowany, zaś dodatkowym atutem lokalizacji jest sąsiedztwo wielu historycznych budynków drewnianych w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, które mogą być integralną częścią ekspozycji Centrum. Jest szansa, że obie instytucje będą się wzajemnie napędzały i uzupełniały.
Xylopolis będzie miejscem nowoczesnej edukacji na temat wszystkich aspektów drewna. Ma promować sztukę oraz gospodarkę opartą o ten naturalny surowiec. Jego koncepcja przewiduje trzy obszary działalności centrum: obszar wystawienniczy, edukacyjno-naukowy oraz obszar wsparcia biznesu.
Pełnomocnikiem zarządu województwa podlaskiego i p.o. dyrektora Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis jest prof. Lech Dzienis, zaś zespół ekspertów pracuje pod przewodnictwem architekta Jana Kabaca.
ewelina.s@bialystokonline.pl