Choć minęły dopiero co 2 tygodnie od możliwości składania przez uchodźców z Ukrainy wniosków o 500 plus, w Podlaskiem chętnych zgłosiło się niemal 5,2 tys. Z tego 3 tys. wniosków dotyczy bieżącego okresu świadczeniowego, który kończy się 31 maja tego roku, a 2,2 tys. wniosków nowego okresu świadczeniowego, który zaczyna się 1 czerwca, a kończy 31 maja 2023 r.
- Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego w związku z działaniami wojennymi mogą ubiegać się o świadczenie 500 plus na dzieci do 18. roku życia. O świadczenie mogą wystąpić także obywatele Ukrainy, którzy już wcześniej zamieszkiwali w Polsce, ale dzieci, na które ubiegają się o świadczenie przybyły do Polski z Ukrainy po 23 lutego 2022 r. - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Aktualnie obywatele Ukrainy mogą składać do ZUS wnioski na dwa okresy świadczeniowe: bieżący - do 31 maja tego roku oraz nowy - od czerwca 2022 r. do końca maja 2023 r.
- W całym kraju tylko do 6 kwietnia wpłynęło elektronicznie do ZUS-u ponad 230 tys. wniosków. Najwięcej w województwie mazowieckim – niemal 43 tys., śląskim 27,4 tys. najmniej w województwie podlaskim – 5,2 tys. W naszym regionie najwięcej wniosków wpłynęło w Białymstoku i Augustowie. Na oba okresy świadczeniowe w Białymstoku w sumie 1,2 tys. wniosków, a w Augustowie 500 – wylicza rzeczniczka.
Wnioski o 500 plus w języku ukraińskim można składać elektronicznie przez PUE ZUS. Konto można założyć samodzielnie przez internet, za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Uchodźcy, którzy potrzebują pomocy przy rejestracji konta na PUE ZUS i złożeniu wniosku, mogą liczyć na wsparcie pracowników ZUS.
- Co ważne do złożenia wniosku potrzebny jest specjalny numer PESEL UKR – opiekuna
i dzieci, polski numer rachunku bankowego, polski numer telefonu oraz adres e-mail – dodaje Katarzyna Krupicka.
W ZUS działa również specjalna linia telefoniczna.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl