Rekrutacja na studia zbliża się milowymi krokami, pierwsza nabory ruszą już w drugiej połowie maja. Politechnika Białostocka, aby dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych studentów, zorganizowała dzień otwarty, w trakcie którego maturzyści mogli poznać ofertę uczelni oraz zwiedzić kampus.
Dlaczego akurat Politechnika Białostocka?
Podczas otwartego spotkania rektor uczelni prof. Lech Dzienis wyjaśniał uczniom, dlaczego warto postawić akurat na Politechnikę Białostocką, a nie inne polskie uczelnie techniczne.
- Nasza uczelnia obecnie nie różni się specjalnie od innych bardziej renomowanych uczelni w kraju. Ostatnie 5 lat naszej działalności spowodowało, że mamy w tej chwili najnowocześniejszą bazę dydaktyczną, jaką można sobie wyobrazić, uzyskaną z europejskich funduszy. Mamy także doświadczoną kadrę nauczycieli - opisywał Dzienis. - Połączenie tych dwóch elementów daje Wam gwarancję, że wyjdziecie z tej uczelni z pełnym bagażem potrzebnej wiedzy, co jest niezbędne to tego, aby znaleźć dobrą pracę - dodał.
Ale studiowanie to nie tylko wykłady i sesje, o czym także starano się uświadomić młodych gości.
- Nasza uczelnia to także dobra baza socjalna - praktycznie dla wszystkich przyjezdnych gwarantujemy miejsca w akademikach w bardzo dobrych warunkach i na terenie kampusu - wymieniał rektor.
- Politechnika Białostocka jest taka sama jak inne uczelnie w Polsce, a jest zdecydowanie bliżej. Ma coś, co większość szkół w kraju zazdrości nam w ten chwili, jest to młodzieńczy zapał studentów. Życzę wszystkim dobrze zdanej maturze - zwrócił się na koniec do licealistów.
Ale studiowanie, to nie tylko nauka!
Podczas "Czwartku z Politechniką" uczniowie mogli zaczerpnąć informacji nie tylko o wydziałach i proponowanych przez nich kierunkach, ale także o różnych kołach naukowych i działalności samorządu studentów.
- Politechnika to nie tylko nauka. To też samorządy, koła naukowe, agendy, praktyki i staże zawodowe - tłumaczył przewodniczący samorządu studentów Paweł Juszkiewicz.
- Na czym polegają studia? Studia można przeżyć na dwa sposoby. Pierwszy to chodzimy na uczelnię, uczymy się, po powrocie do domu gramy w gierki lub siedzimy na Facebooku. Drugi, którym moim zdaniem powinniście brnąć, to angażowanie się w działalność samorządu, kół naukowych - ponieważ to wtedy wynosicie niematerialne korzyści, które Wam pomogą w przyszłości, np. w staraniu się o konkretną pracę - mówił Juszkiewicz.
Łaziki, bolidy, samoloty...
W holu Centrum Nowoczesnego Kształcenia do studiowania na Politechnice przekonywali sami studenci. Każdy z wydziałów przygotował specjalne stoisko, m.in. Wydział Mechaniczny próbował zachęcić maturzystów prezentacją zbudowanego bolida, natomiast Architektury i Urbanistyki - pracami plastycznymi zdolnych żaków.
- Mamy dużo kół naukowych, na których można się wiele nauczyć. Mieliśmy projekty, w których m.in. robiliśmy oświetlenie do samochodów. Mamy tutaj także dużo ciekawych zajęć - zachęcał do studiowania na Wydziale Elektrycznym Krzysztof Klebus, student III roku na kierunku elektronika i telekomunikacja. - Licealiści przede wszystkim pytają, co robimy na studiach oraz czy matematyka i fizyka są u nas ciężkie.
Politechnika Białostocka to obecnie największa uczelnia techniczna w regionie. Obecnie na siedmiu wydziałach kształci się 12 269 studentów.
malgorzata.c@bialystokonline.pl