W aktualnym wykazie refundacyjnym umieszczono nowe preparaty podawane w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej oraz chłoniaków złośliwych. To leki o nazwach Imbruvica oraz Pixuvri.
Nowością jest także to, że od teraz adalimumabem lub infliksymabem będą mogły być wykorzystywane w leczeniu dzieci, które cierpią z powodu choroby Leśniowskiego-Crohna. Umożliwiono także aplikowanie wspomnianych substancji pacjentkom po zakończeniu ciąży, bez zbędnej procedury ponownej kwalifikacji.
Natomiast chorzy na cukrzycę nadal mogą korzystać z opcji terapeutycznej w ramach refundacji leku Lantus. Ciągłość ich leczenia nie zostanie przerwana i nie będą zmuszeni do zmiany na inny wstrzykiwacz, do którego nie byli przyzwyczajeni.
Zaś osoby, które walczą ze stwardnieniem rozsianym, będą mogły być leczone substancjami czynnymi: fumaran dimetylu, peginterferon beta 1a oraz teryflunomidem już od 12. roku życia.
- Przy tej liście udało się nam wprowadzić nowe cząsteczki, powiększając spektrum terapeutyczne dla naszych pacjentów. Na rynku aptecznym dodano 68 produktów. Wydatki pacjentów w tej grupie zmniejszyły się o 65%. Patrząc globalnie, pacjenci będą płacić mniej za 366 produktów, a cena detaliczna zmaleje w przypadku 516 produktów – informuje wiceminister zdrowia Marcin Czech.
Nowa lista będzie obowiązuje od piątku przez dwa najbliższe miesiące.
dorota.marianska@bialystokonline.pl