Jest koncepcja zagospodarowania Rynku Siennego. Będą zieleń i ławki

2015.05.21 00:00
Teren dawnego cmentarza luterańskiego zamieni się w park. Z nowej koncepcji zagospodarowania Rynku Siennego zadowolony jest jednak proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku.
Jest koncepcja zagospodarowania Rynku Siennego. Będą zieleń i ławki
Fot: UM Białystok
Nowa koncepcja zagospodarowania Rynku Siennego

W kwietniu z Rynku Siennego zniknęły samochody - to był pierwszy krok do tego, by godnie wykorzystywać miejsce, w którym już w czasach Branickich istniał cmentarz ewangelicki. Teraz miasto przygotowało koncepcję zagospodarowania terenu dawnej nekropolii.

- Myśmy zaprojektowali to w formie zieleni z ciągami komunikacyjnymi i z niewielkim placykiem w okolicy wodopójki - mówi Piotr Fisowicz, dyrektor Departamentu urbanistyki urzędu miejskiego w Białymstoku.

Urbaniści chcą zygzakowato poprowadzić 5 ścieżek od ul. Młynowej do ul. Sienny Rynek. Przetnie je meandrujący ciąg.

- Obrzeżnie będą nasadzenia drzew, a na całym terenie - krzewy, byliny i kilka ławek - podaje szczegóły Fisowicz.

Ponadto pojawi się uliczny wodopój, a cały teren zostanie podniesiony.

Koncepcja ta już została konsultowana z proboszczem białostockiej parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Tomaszem Wigłaszem. Jest z niej zadowolony, ale apeluje, by w przyszłości terenu zielonego nie traktować jako miejsca rozrywki.

- To cmentarz białostoczan. To nie cmentarz parafii, ani mój. Chodząc po tym miejscu, np. wyprowadzając psa, trzeba brać pod uwagę, że jest to cmentarz, upamiętnić tych twórców Białegostoku, którzy tam spoczęli - mówi proboszcz.

Jeszcze do 7 czerwca na temat koncepcji zagospodarowania Rynku Siennego mają szansę wypowiedzieć się białostoczanie. Swoje opinie mogą przesyłać na adres opinia@um.bialystok.pl. Niewykluczone, że niektóre z nich będą miały wpływ na modyfikację koncepcji. Zielona realizacja planowana jest na przyszły rok, bo radni muszą jeszcze znaleźć pieniądze na tę inwestycję. Tymczasem w czerwcu na Rynku Siennym staną tablice opisujące historię cmentarza.

Cmentarz ewangelicki powstał pod koniec XVIII w. i był użytkowany do lat 90. XIX w. Po II wojnie światowej na jego terenie powstało targowisko. W czasie badań archeologicznych w 2010 r. wydobyto stamtąd szczątki blisko 400 osób.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
702 osób online