Jeśli traktor, to tylko używany, czyli rynek rolniczy serwisem stoi

2016.02.23 11:39
Silne euro i trudności z otrzymaniem unijnego wsparcia powodują, że rolnicy zdecydowanie częściej niż jeszcze przed kilkoma laty kupują używany sprzęt. Czy i na ile zyskują na tym przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą i serwisem maszyn?
Jeśli traktor, to tylko używany, czyli rynek rolniczy serwisem stoi
Fot: pixabay.com

Maszyny używane mają wzięcie

Mocne euro, coraz mniejsze wsparcie unijne i obecna sytuacja rolnictwa nie tylko w naszym województwie (niskie ceny mleka, susza) - to realia, które sprawiają, że zakup nowego traktora jest w przypadku przeciętnego rolnika niemożliwy do dokonania. Jak wynika z analiz ekspertów badających branżę, wzięciem na rynku coraz częściej cieszą się pochodzące z zagranicy maszyny używane, dzięki którym nabywca oszczędza do kilkudziesięciu złotych. Zyskują na tym przedsiębiorstwa zajmujące się serwisem części zamiennych i branża oponiarska.

Kilka lat wstecz

Jeszcze przed czterema laty sytuacja była odmienna. Rolnicy częściej zainteresowani byli zakupem sprzętu nowego niż używanego. I tak, o ile w 2011 r. sprzedano na rynku 14,4 tys. maszyn z rynku wtórnego, o tyle rejestracja nowych maszyn osiągnęła poziom rzędu 17 tys. sztuk. W 2015 r. tendencja była już inna: sprzedano odpowiednio 16,4 tys. maszyn używanych w porównaniu do 12,3 tys. sztuk pochodzących z rynku pierwotnego.

- Zainteresowanie sprzętem używanym jest większe. Rolnicy nie mają pieniędzy na nowy i mają kredyty do spłacenia. Najczęściej kupują ciągniki – potwierdza Przemysław Maksymiuk, właściciel firmy Rolmax z Brańska.

Przedsiębiorcy wtóruje przedstawicielka firmy Maszyny Rolnicze Używane z Dobrzyniewa Dużego:

- Używany sprzęt idzie cały czas. Jak ktoś ma w głowie poukładane, to przemyśli sobie najpierw, czy stać go na nowy sprzęt i decyduje się wtedy na używany. Każda maszyna ma swojego klienta. Najlepiej sprzęty sprzedają się zaraz po tym, jak rolnicy dostaną dopłatę - w grudniu, styczniu i lutym.

Nasza rozmówczyni zauważa jednak trudności związane ze specyfiką branży:

- Teraz rolnicy często nie mają pieniędzy nawet na sprzęt używany i paliwo, a co dopiero na nowy. Spadły ceny skupu mleka, we znaki dały się im kary za jego nadprodukcję, a do tego jeszcze susza i dziki, które weszły w szkodę. Rolnicy mocno to wszystko odczuli finansowo. Czas pokaże, co będzie się działo w branży – stwierdza.

Również sami rolnicy zauważają zmiany na rynku maszyn.

- Jeszcze dwa lata temu był dobry czas na zakup nowych maszyn. Ich ceny były zadowalające, rolnicy chętniej brali sprzęt na kredyt. Teraz sytuacja jest odwrotna. Wzrasta zainteresowanie ciągnikami używanymi, bo w rolnictwie jest kryzys. Mamy zastój choćby na rynku mięsnym, rynek mleka też jest słaby. Rolnik boi się brać nową maszynę, bo jej nie spłaci - mówi w rozmowie nami Mariusz Kowalczuk, jeden z producentów mleka z Brzozowej w gminie Jaświły.

Marta Drozdowska-Bednarz
marta.d@bialystokonline.pl

1573 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39