Jesień i wiążące się z nią niskie temperatury, to zagrożenie dla osób bezdomnych, starszych i samotnych czy będących pod wpływem alkoholu.
- Mając na względzie bezpieczeństwo takich osób, policjanci co roku w okresie jesienno-zimowym prowadzą systematyczne kontrole miejsc, gdzie mogą przebywać potrzebujący pomocy - podaje Komenda Miejska Policji w Białymstoku.
Rozpoczęła się akcja "Jesienne chłody"
Minionej nocy mundurowi z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego przeprowadzili pierwsze tej jesieni działania ukierunkowane na niesienie pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. W ramach przedsięwzięcia sprawdzali miejsca, gdzie mogą takie osoby przebywać. Wszystkim napotkanym proponowali pomoc i informowali o instytucjach, do których mogą się zgłosić, żeby uzyskać wsparcie.
Zwracajmy uwagę na osoby potrzebujące
- Zwróćmy uwagę na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy nietrzeźwe. Informujmy o każdej zauważonej osobie leżącej lub siedzącej na ziemi, ławkach, przystankach, bądź przebywającej w altankach ogrodowych czy pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych, która mogłaby być narażona na wyziębienie. Zgłoszenia można przekazywać pod numerami telefonów 112 - apelują białostoccy policjanci.
Zgłosić miejsca przebywania osób bezdomnych można także za pośrednictwem aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każde takie zgłoszenie jest weryfikowane i może stanowić nieocenioną pomoc dla policjantów.
"Nie bądźmy obojętni"
Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Łomży rozpoczęli podobne działania prewencyjno-ochronne. "Nie bądźmy obojętni" to akcja, której celem jest ograniczenie zjawiska bezdomności, żebractwa oraz podniesienie poczucia bezpieczeństwa osób bezdomnych, żyjących samotnie, starszych, kalekich – pozostających bez opieki. Zwłaszcza nocą, gdy temperatura powietrza znacząco spada.
24@bialystokonline.pl