Nie daj się zaskoczyć
Kredyt to nie tylko kapitał wraz z odsetkami, ale często także cały szereg innych opłat okołokredytowych. Nie każdy konsument zdaje sobie z tego sprawę i jest w stanie samodzielnie przekalkulować ich koszty.
By nie doprowadzać do sytuacji, w której będziemy zaskoczeni wysokością naszego zobowiązania, powinniśmy sprawdzać koszty jeszcze przed podpisaniem umowy. Można to zrobić w funkcjonalnej porównywarce kredytowej zawierającej ranking najlepszych ofert dostępnych na polskim rynku kredytowym (możesz znaleźć taki ranking pod adresem https://www.ekredyt24.com.pl/ranking-kredytow-gotowkowych. Porównywarka taka działa w internecie, jest prosta w obsłudze i zupełnie darmowa. Wynajduje dla nas gotowe, sprawdzone propozycje, nie musimy więc tracić czasu i energii na samodzielne poszukiwania, które zresztą nie zawsze są zwieńczone sukcesem.
Jakie koszty składają się na kredyt?
Przede wszystkim w większości przypadków bank pobierze prowizję za udzielenie kredytu. Jeżeli oferta nie zawiera prowizji to wcale nie jest równoznaczne z tym, że nie poniesiemy tych kosztów, pożyczkodawca może je bowiem doliczyć do innych kosztów, które będą automatycznie wyższe. Każdorazowo trzeba więc sprawdzić, czy propozycja prowizji równej zero złotych w ostatecznym rozrachunku jest rzeczywiście korzystna. Najbardziej obciążająca będzie prowizja przy kredytach z krótkim okresem spłaty.
Banki proponują nam często opłaty dodatkowe, które mają zmniejszyć całkowity koszt kredytu. Są to np. ubezpieczenia. Może to być również wykupienie jakiegoś dodatkowego produktu, jak rachunek bankowy czy karta kredytowa. Takie propozycje trzeba dokładnie sprawdzać, gdyż czasami okazuje się, iż ich wartość przekracza korzyści, które w zamian mamy otrzymać i – co za tym idzie – tak naprawdę na tej operacji tracimy.
Dochodzimy wreszcie do kapitału oraz odsetek. W każdej z rat kredytu spłacamy jakąś część zadłużenia wraz z odsetkami. Czynnikiem determinującym wysokość oprocentowania jest z pewnością długość okresu kredytowania. W związku z tym, przy krótszym okresie kredytowania mamy wyższą ratę miesięczną, lecz wraz z jego wydłużeniem zmienia się oprocentowanie. Ponadto możemy mieć do czynienia z oprocentowaniem stałym bądź zmiennym. Oprocentowanie stałe jest właściwe dla kredytów krótkoterminowych. Gdy zaciągamy kredyt na dłuższy okres, trzeba wziąć pod uwagę zmiany wskaźnika WIBOR. W praktyce może być tak, iż bank okresowo dostarcza nam nowe harmonogramy spłat, w których odzwierciedlenie znajdują zmiany dotyczące oprocentowania. By nie zostać zaskoczonym, przed podpisaniem umowy kredytowej warto poprosić specjalistę, a nawet prawnika o radę i wyjaśnienie zawiłości.
Weź tani kredyt z Ekredyt24
By otrzymać przejrzystą i klarowną informację o kosztach, sprawdź oferty w porównywarce. Znajdziesz tam aż 23 rzetelnych pożyczkodawców. Dowiedz się więcej na Ekredyt24. Od tej pory koszty kredytów nie będą już stanowiły wiedzy tajemnej.