Jak podaje Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, w ubiegłym roku 44% ankietowanych przyznało, że ich pensje nie zmieniły się. 42% badanych podało zaś, że otrzymało więcej pieniędzy. Niestety u 10% odnotowano też spadek zarobków.
W najlepszej sytuacji okazali się być specjaliści i kierownicy. To oni najczęściej dostawali podwyżki. Niewiele rzadziej pensje wzrosły osobom na stanowiskach dyrektorskich. Jeśli chodzi o spadek wynagrodzenia, to najczęściej dotyczył on pracowników szeregowych. Podane dane wskazują, iż osoby, których wynagrodzenia wzrosły w 2015 roku, zarabiały na ogół więcej niż te, które otrzymywały tyle samo i mniej.
W jakich regionach Polski było najwięcej podwyżek? Wzrost wynagrodzeń odnotowano przede wszystkim w województwach: dolnośląskim, małopolskim i mazowieckim. W ostatniej trójce uplasowały się zaś: podlaskie, warmińsko-mazurskie i świętokrzyskie.
Okazuje się również, że podwyżki częściej dostawali mężczyźni niż kobiety. Więcej pieniędzy otrzymali też przede wszystkim pracownicy zagranicznych a nie rodzimych firm.
justyna.f@bialystokonline.pl