Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Policjanci radzą

2017.03.15 10:22
Funkcjonariusze policji podpowiadają, jak zadbać o bezpieczeństwo swojego jednośladu i gdzie na terenie powiatu białostockiego można go oznakować.
Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? Policjanci radzą
Fot: KMP w Białymstoku

Wraz z początkiem sezonu rowerowego zwiększa się zagrożenie kradzieży rowerów. Aby zapobiegać utracie jednośladu, warto go odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu można zastosować różnego rodzaju zapięcia techniczne. Trzeba także unikać sytuacji, w której rower będzie pozostawiony bez odpowiedniej ochrony.

Najczęściej giną spod sklepów i z klatek schodowych

Z obserwacji policjantów wynika, że jednoślady giną najczęściej spod sklepów, z klatek schodowych lub innych łatwo dostępnych miejsc. Zazwyczaj są to kradzieże przypadkowe, gdzie złodzieje wykorzystują okazję pozostawienia roweru na tzw. "chwilę" bez żadnych zabezpieczeń i dozoru.

- Przypadki kradzieży w ubiegłych latach odnotowywane były też z piwnicy czy garaży, czyli z miejsc, w których rowery były przechowywane. Aby ustrzec się takich zdarzeń i w dużym stopniu ograniczyć ich ryzyko, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu swojego roweru. W 2016 r. na terenie powiatu białostockiego było łącznie 80 zgłoszeń dotyczących kradzieży tych jednośladów - informuje oficer prasowy podlaskiej policji.

Policjanci kontrolują rowerzystów

Podczas każdego sezonu rowerowego funkcjonariusze kontrolują tysiące rowerzystów, jednocześnie sprawdzając, czy posiadany przez nich pojazd nie pochodzi z przestępstwa. W sytuacji, gdy odzyskują skradziony rower, od razu rozpoczyna się przeszukiwanie baz danych, ustalanie, do kogo należał oraz gdzie i kiedy doszło do jego kradzieży. Możliwe jest to jednak tylko w sytuacji, gdy zgłaszający taką kradzież poda numer fabryczny i cechy charakterystyczne utraconego jednośladu. Bardzo często podczas zgłaszania w jednostce policji faktu utraty roweru osoby pokrzywdzone informują, iż nie są w stanie podać numerów fabrycznych wybitych na ramie, gdyż nigdy ich nie zapisały.

Oznakowanie jednośladu przez policjantów polega na spisaniu marki i numeru fabrycznego oraz na naniesieniu na pojazd metodą tajnopisu kodu identyfikującego właściciela roweru. Na koniec oczywiście właściciel oznakowanego pojazdu otrzymuje od policjanta potwierdzenie wykonania znakowania wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi rower. Drugi egzemplarz zostaje w jednostce policji.

Gdzie oznakować rower? Jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Każdego, kto chce oznakować swój rower, policjanci zapraszają do najbliższego komisariatu. Osoba, która zgłasza się do funkcjonariuszy, powinna przyjechać rowerem, mieć przy sobie dowód osobisty (osoby niepełnoletnie z opiekunem) i posiadać dokumenty potwierdzające zakup roweru.

Posiadacze jednośladów powinni pamiętać też, by wyposażyć je w solidne i trudne do usunięcia w krótkim czasie zabezpieczenia. Przy ich zakupie należy pamiętać, że nie zawsze grubość całej linki mówi nam o jej solidności. Najczęściej to sama osłona linki z tworzywa sztucznego powoduje złudzenie jej grubości, a umieszczona w środku metalowa linka jest na tyle cienka, że szybko podda się nożycom. W związku z tym należy wybierać tylko sprawdzone zabezpieczenia. Nawet, jeżeli nie są najtańsze, to ich zakup jest i tak wielokrotnie tańszy niż zakup nowego roweru.

Gdy musimy zostawić gdzieś nasz rower, najlepiej zrobić to w miejscu, gdzie chodzi dużo ludzi (oczywiście nie zapominając o solidnych zabezpieczeniach).

- Dobre miejsca to centrum, okolice budynków użyteczności publicznej oraz teren, gdzie umieszczone są kamery monitoringu wizyjnego. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że operator monitoringu zauważy próbę kradzieży - tłumaczą policjanci.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1128 osób online